czwartek 28 marca 2024     Aniela, Sykstus, Joanna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Sport buduje zdrowe relacje
eGorzowska - 8206_LxZMVBZ9WVNKKb9O64oU.jpgSłowo "sport" we współczesnym świecie nie jest tak oczywiste, jak np. w XX wieku. To, co kiedyś wydawać by się mogło zwykłym bieganiem, skakaniem przez płot sąsiada czy tarzaniem w błocie, dziś ma inny wymiar, a trudne warunki polowe przenosi się do sal treningowych i przyciąga tym coraz większe rzesze zwolenników. Ci, po pracy za biurkiem, po ośmiu lub dziesięciu godzinach myślenia, po tygodniu życia w intelektualnym stresie, zjawiają się na treningach i wyciskają z siebie siódme poty. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim, by odreagować stres, ale też podnosić poprzeczkę wytrzymałości i osiągać coraz lepsze wyniki poprzez poznawanie siebie i swojego organizmu i by trenować każdą część osobno. To czyni człowieka coraz bardziej świadomym własnego ciała, jego słabości i siły.

Dzikie Dziki zarażają
W Gorzowie od trzech lat trenują Dzikie Dziki. Grupa pod trenerskim okiem Marcina Palczarskiego i Marka Kondratowskiego "zaraziła" takim pomysłem na życie ponad 60 osób.

- Zaczęło się spontanicznie. Z kolegami dowiedzieliśmy się o organizowanym w Sopocie biegu przeszkodowym z cyklu runmageddon i postanowiliśmy spróbować sił z kolegą, który już tam startował. Na dystansie 6 km stanęło z 20 osób z Gorzowa. Udało nam się drużynowo zająć chyba pierwsze miejsce. Dokładnie nie pamiętam, bo jest tych sukcesów trochę, ale na pewno było podium - opowiada Marcin Palczarski.

- To właśnie wtedy ta iskierka zapłonęła. Złapaliśmy bakcyla i postanowiliśmy prowadzić treningi tego typu u nas w mieście. Nie mamy jakiejś listy, ale osób, które startowały lub startują pod naszą banderą, jest około 60. Pochodzą z wszelakich środowisk. Tak też jest z wiekiem: najmłodszy kolega nie ma jeszcze 18. lat, a startują i 50+, a nawet 60+. W zawodach wszyscy - także kobiety - biegną na takich samych zasadach. Każdy może sobie odpuścić przeszkodę, ale musi za to ponieść karę - wyjaśnia trener.

O tym, skąd wzięła się nazwa Dzikie Dziki, mówi ich współzałożyciel i drugi trener Marek Kondratowski. - Gdy podjęliśmy decyzję, żeby wystartować w pierwszym biegu jako drużyna, po małej burzy mózgów Michał Szymański znany jako Majkel rzucił: Dziki - a ktoś inny dodał, że jak Dziki to tylko Dzikie. Dorzuciliśmy jeszcze nazwę miasta, żeby reprezentować je na różnych wydarzeniach sportowych w kraju i za granicą. I tak zostało.

Można się zastanawiać, z jakim genem trzeba się urodzić, by kochać takie ekstremalne biegi, gdy musisz bez wahania unurzać się w błocie, skakać przez płonące ognisko, pokonywać strome przeszkody czy przenosić ciężkie drewniane bele albo opony.

- Może to sposób na odreagowanie całego dnia, który spędzamy w pracy, wyładowanie energii - wyjaśnia M. Palczarski. - Jedni lubią poboksować w worek, inni pobiegać. Samo bieganie jest dla nas nudne. My lubimy ekstremalnie, użyć trochę siły, sprytu, bo żeby pokonać niektóre przeszkody, trzeba często podejść technicznie, nie samą siłą, bo to do niczego nie doprowadzi. A biegamy różne odcinki, od torów 200-metrowych naszpikowanych masą przeszkód, po biegi 50 km plus z przeszkodami, po górach. Ostatnio wzięliśmy udział w takim na Słowacji. Nasza czwórka zajęła trzecie miejsce. Zasada jest taka, że biegniemy wszyscy razem, a liczy się łączna suma czasów zawodników.

Trenuj ciężko albo idź do domu
- Biegi terenowe pozwoliły mi pokonać kilka barier, rozwijać się na wielu płaszczyznach, nauczyły cierpliwości i poprawiły sprawność fizyczną. Przy okazji poznałem wiele osób, które również przez ten czas bardzo się rozwinęły i nie zwalniają tempa, podchodzą do treningów z pasją, dlatego nikt z nas nie robi tego na siłę - dodaje Marek Kondratowski. - Jeżeli chodzi o biegi przeszkodowe, podstawą zawsze jest sam bieg, a przeszkody techniczne czy siłowe nie stwarzają mi większych problemów. Czasem delikatnie "odcina moc" w nogach, ale nikt nie obiecał, że będzie łatwo, dlatego też polecam ten rodzaj aktywności.

Sporą grupę Dzikich Dzików stanowią kobiety. Jedną z zawodniczek jest Urszula Śliwińska, która - jak kilkanaście innych dziewczyn/kobiet - ćwiczy tam regularnie. Jak większość, mieści się w średniej wieku ok. 30 lat, jest młodą mamą, aktywną zawodowo.

- Czy rywalizujemy z chłopakami? Na pewno ich gonimy, a oni nas motywują - zdradza. - Większości z nas zawsze sport towarzyszył w życiu, jednak Dziki pomagają stale podnosić poprzeczkę, pokonywać własne słabości, sięgać wyżej. Dziś Dziki to nie tylko grupa sportowych napaleńców, ale też fajna paczka znajomych i przyjaciół, którzy mogą liczyć na siebie nie tylko podczas sportowych rywalizacji, ale często także w prywatnym życiu. Sport buduje fajne, zdrowe relacje. Kibicujemy sobie nawzajem i cieszymy się nawzajem swoimi sukcesami.

Urszula Śliwińska potwierdza, że nie ma czegoś takiego jak sekcja żeńska. - Trening jest taki sam dla wszystkich i wszyscy staramy się robić to samo. Oczywiście, za każdym razem jest inaczej. Choć to drużyna amatorska, trener podchodzi do zajęć profesjonalnie, treningi są wszechstronne, rozwijające zarówno sprawność, kondycję, jak i siłę. Co ważne, zwracamy uwagę na technikę, by unikać kontuzji, przeciążeń - mówi. - Jestem przekonana, że są to zajęcia dla wszystkich. Nawet dziewczyny, które uważają, że nie mają siły, powinny spróbować.

Dzikie Dziki można podglądać, można się też do nich przyłączyć. Spotykają się zimą w sali CF 1 Gorzów Wielkopolski przy ul. Zielonej. Tam stworzyli tor. Wszystko kupili za własne pieniądze. Skupiają się na treningach ogólnorozwojowych i technicznym podejściu do przeszkód, budowaniu siły biegowej, wzmacnianiu mięśni. Treningi biegowe robią w środy na świeżym powietrzu. Są profesjonalni również w strojach. Noszą koszulki z logo i symbolami Gorzowa. Przyświeca im idea: Trenuj ciężko albo idź do domu.

Tekst i foto Hanna Kaup



Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 1/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 2/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 3/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 4/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 5/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 6/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 7/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 8/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 9/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 10/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 11/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 12/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 13/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 14/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 15/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 16/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 17/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 18/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 19/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 20/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 21/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 22/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 23/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 24/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 25/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 26/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 27/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 28/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 29/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 30/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 31/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 32/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 33/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 34/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 35/36

sport buduje zdrowe relacje, zdjęcie 36/36


30 listopada 2017 22:29, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Jest moc dzikusy !!! ;)
bu, 01.12.2017, 12:08, 31.41.209.210 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

II etap prac
28 marca rozpocznie się II etap prac na skrzyżowaniu ulic: Słowiańskiej, Żwirowej, Roosevelta i Kosynierów Gdyńskich. W czwartek (28 marca), na ... <czytaj dalej>
Wielki Tydzień
W Wielki Czwartek (28 marca) o godz. 10.00 w katedrze gorzowskiej bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której ... <czytaj dalej>
Negocjacje rolników z rządem
Delegacja protestu rolników z S3 węzeł Myślibórz obejmującego trzy powiaty: gryfiński, myśliborski i pyrzycki brała udział wczoraj w negocjacjach pomiędzy ... <czytaj dalej>
Kalwaria Rokitniańska
W piątek 22 marca diecezjalne sanktuarium maryjne w Rokitnie zaprasza do udziału w nabożeństwie Kalwarii Rokitniańskiej urządzanym tradycyjnie w tygodniu ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Mickiewicz-Kędziora Hanna Tłumacz Przysięgły J. Francuskiego

ul. Wyszyńskiego 148 a/2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 52 27
branża: Tłumacze - przysięgli <czytaj dalej>
Wysokiński Krzysztof Gabinet Lekarski

ul. Kochanowskiego 9 l. 14, Gorzów Wlkp.
tel. 600 071 354
branża: Lekarze - chirurdzy <czytaj dalej>
"Eko-Hig" Bolesław Łakomczyk

ul. Czereśniowa 9 b/6, Gorzów Wlkp.
tel. 602 650 827
branża: Kursy, szkolenia <czytaj dalej>

Teraz Teatr
Orędzie Jona Fossego na Międzynarodowy Dzień Teatru 2024 pt. "Sztuka ... <czytaj dalej>
II etap prac
28 marca rozpocznie się II etap prac na skrzyżowaniu ulic: ... <czytaj dalej>
Pisankowy zawrót głowy
Konkurs pisankarski organizowany przez Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp. należy ... <czytaj dalej>
Wykonujesz zawód medyczny? Musisz się zarejestrować
Pół roku, licząc od 26 marca, mają na rejestrację w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1d.jpg
admin ego:
Szkoła wymaga zmian
Jak dobrze, że nie jesteśmy maturzystami. Pisze do mnie nauczycielka akademicka, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Duńska wiosna z historią i nami w tle
Duńska wiosna wygląda na onieśmieloną, albo nie do końca jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2329:
Zgadzam sie z oceną radnych.. Jestem emerytem, ale takiego bałąganu nie było, takiego tumiwisizmu. Ci radni powinni się wstydzic, że nie pilnowa <czytaj dalej>
FFFF:
Czy Ci bezRadni nie widzieli, nie chcieli widzieć jakości prac w centrum, parku Róż, dmuchania biurokracji w Urzedzie i spółkach, przedłużanyc <czytaj dalej>
Anonim_4777:
Wszyscy ci kandydaci......porownywac nazwiska, KRS i z własnych źródeł. To jest skok na kasę, dlatego głosujmy na .....niewidocznych. <czytaj dalej>
Anonim_9349:
Emeryci i ciemięgi tłumnie o idą głosować bo tak media każą nie widzą na kogo ale trzeba to wybiorą dając mięjsce pracy jakiemuś cielakowi <czytaj dalej>
Anonim_9349:
Na żadnego z tych ujow na plakatach nie zamierzam głosować!!
Maj miasto i region wygląda każdy widzi
Bo siermiegi takie tam siedzą od <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej