czwartek 18 kwietnia 2024     Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Życie dłuższe i lepsze...
eGorzowska - 11013_DULYhMy4GpkjWppgucv.jpgKiedy osoba starsza zaczyna wymagać fachowej opieki, rodzina staje przed trudnym dylematem: wybrać dla seniora dom opieki czy zapewnić mu wsparcie w warunkach domowych.

Eksperci zastrzegają: na to trudne pytanie i nie ma na nie jednej właściwej odpowiedzi. Jednak, o ile to możliwe, warto rozważyć opiekę w warunkach domowych. Jej zalety są nie do przecenienia – zarówno dla seniorów, jak i dla ich bliskich.

Trudne wybory

Jak zaznaczają autorzy „Poradnika dla Rodzin i Opiekunów Seniorów ZROZUMIEĆ STRAOŚĆ”, sytuacja, w której dotąd samodzielny i aktywny człowiek nagle zaczyna wymagać wsparcia i opieki z zewnątrz, jest trudna dla każdej ze stron.
– Osoby, które od pewnego momentu muszą aktywnie wspomagać własnych dziadków, rodziców czy nawet sędziwe już rodzeństwo, najczęściej nie mają obszernej wiedzy na temat najlepszych metod postępowania z nie w pełni samodzielnymi seniorami. Chęć zapewnienia niesamodzielnej osobie dobrego, godnego życia często zderza się z trudnymi realiami. Bliscy stają przed dylematem: czy zrezygnować z własnej kariery zawodowej i poświęcić się opiece nad seniorem, rozważyć umieszczenie bliskiego w domu opieki czy też zapewnić mu wsparcie w jego własnym domu? Warto powiedzieć wyraźnie: każdy przypadek jest inny i nie ma jednego dobrego rozwiązania – mówi prezes Zarządu Fundacji Zaczyn, działającej na rzecz aktywizacji seniorów Przemysław Wiśniewski.

Rozwiązanie dopasowane do potrzeb

Zdaniem ekspertów wybór odpowiedniego rozwiązania w zakresie opieki nad seniorem warto zacząć od rzetelnej analizy jego faktycznych potrzeb. Czy starsza osoba wymaga stałej, całodobowej opieki czy też doraźnego, punktowego wsparcia? Może pogarszająca się kondycja seniora wynika z poczucia osamotnienia i na danym etapie niekonieczna jest jeszcze stała specjalistyczna pomoc, a raczej miłe towarzystwo i dorywcze wsparcie w codziennych czynnościach? To pierwsze ważne pytania.

Nie mniej istotna jest analiza sytuacji całej rodziny. Czy jest możliwie, by bliscy seniora mocniej zaangażowali się we wsparcie bliskiego? Czy istnieje krąg osób, które mogłyby podzielić pomiędzy siebie poszczególne zadania związane z opieką nad osobą starszą i wzajemnie się w niej wspierać? Jeśli obowiązki miałaby przejąć tylko jedna osoba, trzeba wziąć pod uwagę także jej potrzeby.

Ważny opiekun

Jak zaznaczają eksperci, proces starzenia się jest naturalny i fizjologiczny, ale nie zawsze zrozumiały dla młodszego otoczenia seniora. Pogarszająca się kondycja fizyczna i psychiczna, zwiększona podatność na choroby i związane z nimi trudności emocjonalne bywają niezrozumiałe dla samego seniora, ale także dla jego otoczenia.
– Zmienność nastrojów podopiecznych, ich nieporadność czy utrudniona komunikacja z osobą w podeszłym wieku to przykłady wyzwań, o których opowiadają nasi opiekunowie. Osoba fachowo przygotowana do towarzyszenia seniorowi każdego dnia; wtedy, gdy jest dobrze, ale także kiedy przydarzy się gorszy dzień, wie, jak radzić sobie w każdej sytuacji. Jest przygotowana do tego, żeby odpowiednio pomóc podopiecznemu i jednocześnie nie wypalić się w procesie opieki. Bywa, że wielu opiekunów rodzinnych nieprzygotowanych do podjęcia tak trudnej roli niestety, ponosi duże koszty opieki nad bliskim – zarówno emocjonalne, jak i zdrowotne – mówi Agnieszka Niedziela z firmy oferującej profesjonalne usługi opieki domowej.

W domu najlepiej
Zdaniem specjalistów, osoby jak najdłużej pozostające w swoim naturalnym środowisku, utrzymujące kontakt z rodziną, sąsiadami i przyjaciółmi, zachowują lepszą kondycję fizyczną i umysłową. Podobnie działa zaangażowanie w codzienne obowiązki – mobilizacja do przygotowywania posiłków, zadbania o higienę, drobne zakupy i prace domowe.
– Z relacji naszych opiekunów wynika, że im dłużej osoby starsze czują swoją sprawczość, mają poczucie, że to one panują nad sytuacją, są w lepszej kondycji. Z tego względu dobrze przygotowany do wsparcia seniora opiekun nie wyręcza swojego podopiecznego na wyrost – stara się raczej dyskretnie pomagać mu i asekurować. Istotne jest także poczucie, że jest się gospodarzem i głównodowodzącym we własnym domu. To w oczywisty sposób inna perspektywa: jest ktoś, kto mi pomaga, wspiera mnie, ale to ja tu rządzę, niż: jestem (w domyśle biernym) podopiecznym. To bardzo ważna zaleta formuły opieki w warunkach domowych – podkreśla Agnieszka Niedziela.

Bezcenne bezpieczeństwo

Zdaniem ekspertów formuła opieki nad osobami starszymi i niesamodzielnymi powinna zmieniać się wraz z ich potrzebami.
– Podopieczny, który zaczyna mieć poważniejsze kłopoty ze zdrowiem, aby czuć się bezpiecznie, musi mieć zapewnioną opiekę medyczną, pielęgniarską i opiekuńczą. Powinien wiedzieć, że w razie wystąpienia problemów zdrowotnych lub innych zawsze, bez względu na porę dnia i nocy, jest ktoś, kto mu pomoże. Przy wyborze formy opieki warto dokładnie doprecyzować potrzeby seniora i oczekiwania wobec kompetencji opiekuna. Wsparcie ze strony fachowców nie tylko zapewni seniorowi właściwą opiekę i pewność, że może liczyć na kogoś, ale także zdejmie z opiekuna rodzinnego ciężar obaw o niemożność sprostania wszystkim różnorodnym wyzwaniom, do których może brakować mu przygotowania i czasu z uwagi na inne zobowiązania życiowe. Przy wyborze formy opieki nad seniorem warto więc brać pod uwagę szerszy kontekst i potrzeby wszystkich członków rodziny – zaznacza Przemysław Wiśniewski.

Oprac. redakcja
Foto pixabay


6 sierpnia 2021 10:33, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Tarasy jeszcze niedostępne
Woda w Warcie opada, odsłaniają się zalane tarasy. Niestety, ze względów bezpieczeństwa, nie mogą być jeszcze udostępnione. Zdecydowała o tym ekspertyza ... <czytaj dalej>
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne działanie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Rozmowa z komisarzem Wojciechowskim
Komunikat w sprawie rolników. Zgodnie z wczorajszą rozmową telefoniczną z komisarzem rolnictwa Januszem Wojciechowskim przekazuję, że na najbliższym i ostatnim w ... <czytaj dalej>
Zmiana na stanowisku prezesa GIM
Objęcie funkcji prezesa spółki zajmującej się realizacją miejskich inwestycji, jest kolejnym wyzwaniem, które postawił przed Agnieszką Surmacz - byłą wiceprezydent ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Pro-Eko" Projektowanie Instalacji Sanitarnych Grzegorz Kot

ul. Paderewskiego 42 /5, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 42 06
branża: Projektowe biura <czytaj dalej>
Villa Estetica Urszula Kolasińska

ul. Żwirowa 39 /1, Gorzów Wlkp.
tel. 604 468 260
branża: Kosmetyczne salony, gabinety <czytaj dalej>

Tarasy jeszcze niedostępne
Woda w Warcie opada, odsłaniają się zalane tarasy. Niestety, ze ... <czytaj dalej>
Szkoła a podróże w czasie
Gdyby ktoś z 1824 roku przeniósł się do teraźniejszości, byłby ... <czytaj dalej>
Dobrzy ludzie zostają w naszych sercach
Nie zawsze liczne zajęcia pozwalają zmieścić się w czasie. Nie ... <czytaj dalej>
Czy to jest prawda?
Piątek, 12 kwietnia 2024 roku. Filharmonia Gorzowska. Foyer – przerwa ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - s2ca.jpg
admin ego:
Skandynawskie mity
Książka ukazała się 3 kwietnia 2024 r. nakładem #wydawnictwozyskiska. Skandynawskie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Trzy tygodnie Busko-wania
Busko Zdrój. Wojtek Belon – legendarny bard Ponidzia, założyciel Wolnej ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3929:
"Ktoś biegł tą uliczką przed nami, miał jak my
wzrok zdjęty uczuciem;"
(Kamil Kwidziński, pierwszy wers wiersza Jotunheim< <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Ciekawe, że depresji nie mają ci, którzy ciężko pracują, którym brakuje do wypłaty, tym, którzy wyprzedają się tym, którzy starają się <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Powinni ci chatę zablokować w ramach protestu. <czytaj dalej>
Anonim_3929:
Do 5964: noo, najlepiej to zorganizować jakieś obozy pracy przymusowej. Bić i nie dać jeść! Może brukwiową zupę, jak w Auschwitz... Ogarnij s <czytaj dalej>
Anonim_5964:
Na depresję najlepszy lek to kijem po plecach i do roboty.
Jak ktoś się nudzić to ma tylko dwpresje <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej