środa 28 lipca 2021     Wiktor, Innocenty, Aida
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Tylicz jak jego mieszkańcy
eGorzowska - 10975_8Zrv8vUvYVddZmMJndlf.jpgGdyby zapytać ludzi, czy kojarzą miejscowość o nazwie Krynica Zdrój, wielu odpowie: „jasne”, „oczywiście”, „tak”. Ale już Tylicz (historycznie Ornawa i Miastko) nie powie im nic albo prawie nic. A to dawniej osada, wieś, a nawet miasto graniczące ze znanym kurortem. Do 2007 r. na Przełęczy Tylickiej działało również polsko-słowackie przejście graniczne.

Dziś do Tylicza wiedzie kręta i stroma sześciokilometrowa droga z Krynicy. Widziałam śmiałków, którzy pokonywali ją rowerem. Ale jak kto woli, można i pieszo, ważne, by tam dotrzeć. A warto i z pewnością spędzi się tam cały dzień, bo do odwiedzenia są: Cerkiew św. św. Kosmy i Damiana z 1743 r. z wieżą zwieńczoną baniastym hełmem (drzwi otwierane są tylko w wyznaczonym czasie); kościół św. Piotra i Pawła z 1612 r. czynny w określone dni i godziny, dzwonnica z odlanym w 1665 r. przez Michała Ulricha ze Spisza dzwonem; kościół pw. Imienia Maryi będący sanktuarium Matki Bożej Tylickiej Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych; Golgotę, pomnik Kazimierza Pułaskiego, upamiętniający również 650-lecie Tylicza oraz muzeum i murowaną kapliczkę z 1808 r.

Warto pamiętać, że historia Tylicza sięga XIII w., kiedy to przez Przełęcz Tylicką prowadził szlak handlowy na Węgry. W 1363 r. Kazimierz Wielki nadał osadzie prawa miejskie, które w burzliwych dziejach traciła.

Skupiam się tylko na kilku wymienionych miejscach, choć atrakcji jest tu znacznie więcej, ale o nich można poczytać w Internecie. Dziś chcę moim Czytelnikom pokazać to, co w sposób szczególny świadczy o człowieku.

Ktoś mógłby powiedzieć, że nie interesuje go sacrum, że ma tego dość, że np. Golgota to przejaw kiczu, ale jestem przekonana, że wizyta w Tyliczu przeniesie turystę w inny wymiar rzeczywistości i pozwoli na chwilę zastanowienia.

Ani cerkwi, ani kościoła Piotra i Pawła dokładnie nie pokażę, bo drzwi były akurat zamknięte. Natomiast nowy kościół zrobił na mnie ogromne wrażenie. To dzieło mieszkających tu wiernych z Tylicza i okolic, prywatnych fundatorów a także pielgrzymów. Dzieło, które powstało w sześć lat od 2001 do 2007, zwraca uwagę zarówno rozmachem, jak i stylem. Wszystko tam jest takie, jak mieszkańcy i przedstawia ich wartości, przywiązanie do religii, uszanowanie świętości.

Ale tak naprawdę więcej mówi o nich Golgota, nieco schowana za nowym kościołem, dziś już ukryta pośród roślinności. Wystarczy jednak przekroczyć bramę ze specyficznym napisem „Wejdź na miejsce refleksyjno-modlitewno-patriotyczne dla każdego myślącego Polaka”, by w oddaleniu ujrzeć przypominającą wyglądem wieżę Babel. To właśnie 25-metrowa kamienna Golgota, czyli droga krzyżowa wybudowana z inicjatywy miejscowego proboszcza ks. Mariana Stacha. Powstałą z kamieni zebranych w okolicach Tylicza i wielu krajach Europy, Azji, Ameryki, Afryki i Australii, jest symbolem śmierci Chrystusa za ludzi na całej ziemi. Na szczycie wieży znajduje się taras, niestety nieczynny, bowiem trwa naprawa tego miejsca. Okazało się, że zostało pobudowane na terenie bagnistym, na którym zdarzają się osuwiska, więc wymaga umocnienia. Nie mogłam więc zobaczyć rozpościerającej się panoramy miasteczka oraz okolicy.

Niemniej sam spacer pośród swoistych różańcowych dróżek i pomników robi wrażenie. Tuż po wejściu wita przybyszów ks. bp Piotr Tylicki z prawej i król Kazimierz Wielki z lewej strony. Ich pomniki powstały rok po roku, w 2012 i 2013, by upamiętnić 650-lecie lokacji Miastka i 400-lecie odnowienia praw miejskich Miastka-Tylicza.

Idąc w kierunku wieży, mija się aleję świętych i mnóstwo tablic z cytatami. Są wśród nich wyimki z: Krasickiego, Konopnickiej, Mickiewicza, Jana Pawła II, są cytaty filozofów i mądrości ludowe. Można zajrzeć do licznych grot i oddać się modlitwie lub kontemplacji. Można po prostu wdychać czyste górskie powietrze. Podobno tylko w 2015 r. Tylicz odwiedziło ponad 50 tys. turystów.

Jeśli będziecie w pobliżu, nie żałujcie czasu na wizytę w tym miejscu. Bo co by nie powiedzieć, gdyby nie inicjatywy mieszkańców, nie byłoby tu już śladów przeszłości. Można mieć różne spojrzenie na świat, historię, religię, ale to dzięki takim działaniom, dzięki trosce o to, co powstało przed wiekami, można jeszcze podziwiać zabytki architektury, miejsca, w których ongiś bez nas toczyło się życie. A ofiarność tyliczan dowodzi, jaki jest ich stosunek do ziemi ojczystej, historii i wiary. Z pewnością wizyta tu będzie zderzeniem ze światem, który powoli, ale nieuchronnie odchodzi, bo nie ma co ukrywać – w Krynicy tłumy ludzi codziennie wysiadują przy wybetonowanych trotuarach, jedzą te same lody z tych samych stylizowanych na dostawcze skutery punktów sprzedaży, patrzą na te same fontanny i w te same ekrany telefonów. I to im wystarczy. Potem pojadą w inne miejsca, równie nowocześnie wybetonowane z innymi atrakcjami, które mają ich tam przyciągnąć. Nie twierdzę, że to źle, ale zachęcam do zbaczania z utartych szlaków. Tam czekają prawdziwe niespodzianki.

Tekst i foto Hanna KaupKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć

, zdjęcie 1/42

, zdjęcie 12/42

, zdjęcie 13/42

, zdjęcie 14/42

, zdjęcie 15/42

, zdjęcie 16/42

, zdjęcie 17/42

, zdjęcie 18/42

, zdjęcie 19/42

, zdjęcie 20/42

, zdjęcie 21/42

, zdjęcie 22/42

, zdjęcie 23/42

, zdjęcie 24/42

, zdjęcie 26/42

, zdjęcie 27/42

, zdjęcie 28/42

, zdjęcie 29/42

, zdjęcie 30/42

, zdjęcie 31/42

, zdjęcie 32/42

, zdjęcie 33/42

, zdjęcie 34/42

, zdjęcie 35/42

, zdjęcie 36/42

, zdjęcie 37/42

, zdjęcie 38/42

, zdjęcie 39/42

, zdjęcie 40/42

, zdjęcie 41/42

, zdjęcie 42/42


15 lipca 2021 13:12, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Wojewoda unieważnia uchwałę
Publikujemy treść komunikatu dotyczącego unieważnienia przez Wojewodę Lubuskiego uchwały Nr XXXVIII/686/2021 Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego z dnia 23 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Od Willi Pauckscha do Willi nad Wartą
Publikujemy informację, jaka dotarła do redakcji na temat Willi Paukscha. Willa Pauckscha to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najcenniejszych zabytków Gorzowa ... <czytaj dalej>
Przełom w modernizacji energetycznej
Gorzów przygotowuje nowatorski projekt modernizacji energetycznej 18 budynków użyteczności publicznej w mieście. Modernizacja ma zostać przeprowadzona w formule PPP. Partner ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Rzeczoznawcy-PZM" S.A.

ul. Borowskiego 17, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 77 77
branża: Rzeczoznawcy <czytaj dalej>
"U Hanysa" Bar Andrzej Śladek

ul. Pomorska 34, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 34 66
branża: Bary <czytaj dalej>
Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział

ul. Grobla 9, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 89 43
branża: Instytuty, ośrodki badawcze <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« lipiec 2021 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Facebookowe pułapki
Zbieranie największej liczby znajomych na portalach społecznościowych to dla jednych rodzaj rywalizacji, dla innych dowód na popularność, dla jeszcze innych krok do ekonomicznego sukcesu. Wydawać by się mogło, że jeśli ktoś ... <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0984.jpg
Hanna Kaup:
Co po nas za 400 lat?
Wyobrażacie sobie koncert w liczącej ponad 400 lat cerkwi? W ... <czytaj dalej>
admin ego:
Czachów wprawia w osłupienie
Są takie miejsca na świecie, które wprawiają człowieka w osłupienie. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Autem po Europie
Coraz więcej kierowców decyduje się na jazdę własnym samochodem po ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uważaj na fotoradary
Wyjeżdżasz nad morze? Uważaj, by nie wrócić z niechcianą „pocztówką”. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7753:
Nie chce mi sie tego gamonia już komentować <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
I kto na tym zyska? Bo, że stracą gorzowianie to wiadomo... <czytaj dalej>
Anonim_4268:
czytam o "kampanii Gorzow wie bist du?" i o jej sukcesach, byly koktajle, jablka i foldery tlumaczone na j.niemiecki.
Czy "Gorzow <czytaj dalej>
Anonim_9355:
Ale za "pracowitą" niedzielę i przygotowanie show we Frankfurcie urzędasy dostaną premie i będzie o czym pisać. Drodzy państwo z prez <czytaj dalej>
Anonim_6274:
albo w nova park. A pociąg bezpośredni do i z Berlina? Zostało cos wspomniane?
Z pogranicza to oni przyjezdzaja tylko na tanie zakupy w polenm <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej