środa 8 grudnia 2021     Maria, Wirginia, Wirgiliusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Drzewa pamięci w Lubostroniu
eGorzowska - 11189_hVo5BEM8sMGTqbszWBc.jpg

Po Krzysztofie Pendereckim, przedstawicielach firmy Lafarge oraz Filharmonii Pomorskiej, Elżbieta, dwie Jolanty, Barbara i Hanna zostały fundatorkami drzew, które przy okazji Święta Niepodległości zasadziły w otoczeniu pałacu w Lubostroniu. Drzewa są specjalne, wybrane z listy konserwatora przyrody. To on wskazuje gatunki i miejsce nasadzenia w ponad 200-letnim parku, który w 2017 r. ucierpiał w wyniku potężnych wichur, jakie przeszły przez ten od zawsze polski skrawek pałuckiej ziemi.

Kiedy w sierpniu 2017 r. przez Polskę przetoczyły się wichury, pisały i mówiły o tym wszystkie media. Były ofiary śmiertelne, ogromne zniszczenia domów, upraw na polach, drzew w lasach i parkach. W liczącym wówczas niemal 200 lat parku przy pałacu w Lubostroniu z 2 na 3 sierpnia zniszczeniu uległo około 200 drzew.
- Ale to było nic w porównaniu z drugą wichurą, która dotarła do nas po dziesięciu dniach, z 11 na 12 sierpnia – wspomina dyr. pałacu w Lubostroniu Andrzej Budziak. – Tego nie da się opisać. Nawet zdjęcia nie oddają ogromu szkód, jakie wyrządził żywioł. W sumie straciliśmy prawie 1300 okazów, w tym najstarsze pomniki przyrody. Nie wiedzieliśmy, co z tym zrobić. To była ponad połowa drzewostanu – dodaje.

Wydawać by się mogło, że takie straty są nie do odrobienia. Na szczęście, dyrektor i pracownicy tej samorządowej od 2013 r. instytucji województwa kujawsko-pomorskiego to ludzie, którzy tworzą prawdziwą rodzinę, a o pałac i park dbają jak o własny dom. Udało się im pozyskać ok. 3 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, by odbudować ten piękny park. Dziś niektóre aleje zostały już odtworzone, a spacerując nimi, można przysiąść na ławkach, które wykonano z wiatrołomów. Na całym terenie widać ślady tragicznej wichury nie tylko w połamanych sterczących gałęziach drzew, ale też w swoistych rzeźbach przypominających bramy, które ustawiono na pamiątkę kataklizmu sprzed czterech lat. Są też tablice informacyjne z cytatami odnoszącymi się do tego tragicznego wydarzenia oraz kody QR, po zeskanowaniu których usłyszycie wzruszające historie o tym miejscu.Park wokół pałacu to 40 ha ziemi. Drugie tyle znajduje się poza ogrodzeniem. Powstał na zlecenie hrabiego Fryderyka Skórzewskiego, na terenie folwarku Piłatowo. Został zaprojektowany w stylu angielskim, a zajął się tym architekt krajobrazu Teichert. Od 1800 r. park z pałacem tworzy całość nazwaną przez właściciela „sercu lubym ustroniem”, czyli Lubostroniem, który już w tamtych czasach stał się ostoją myśli patriotycznej i życia narodowego. Gościł w swoich progach ludzi nauki i sztuki, przedstawicieli polskich i europejskich rodów arystokratycznych. Do dziś jest w regionie centrum promocji dziedzictwa narodowego, upowszechniania kultury i sztuki.

Pałac i otaczający go zespół parkowy, to perła klasycystycznej architektury. W tym miejscu realizuje się projekty kulturalne i artystyczne, wystawy, warsztaty, sympozja, spotkania literackie czy koncerty. Przed kilkunastu laty odwiedził to miejsce maestro Krzysztof Penderecki, który zachwycił się nim i podarował kilka drzew do nasadzeń.
- Jedno sam wkopał. To czarna sosna. Proszę spojrzeć, jak pięknie rośnie, choć była mniejsza niż te obok – opowiada dyr. Andrzej Budziak i zdradza tajemnicę: - Mistrz Penderecki najpierw wrzucił do przygotowanego dołu kopę jaj, a wiadomo, że w jajku jest wszystko. To symbol życia.W 2006 r. Krzysztof Penderecki nie mógł wiedzieć, że za 11 lat lubostroński park zostanie tak spustoszony, ale to, co zrobił, sadząc drzewo, przy którym znajduje się kamień z pamiątkową tabliczką, z pewnością zainspirowało tych, którzy rok temu ufundowali dwa kolejne drzewa, a miesiąc temu Elżbietę, która z zachodu Polski przyjechała w pałucki rejon na konferencję.

- Szukałam miejsca na nocleg i w Internecie pokazał się pałac w Lubostroniu. Spędziłam tu noc, a potem poznałam to miejsce od strony parku i prześledziłam jego historię – wyjaśnia. – Kiedy zobaczyłam niedawno posadzone drzewa z tabliczkami, pomyślałam, że chętnie ufunduję kolejne, które zadedykuję zmarłemu ojcu.

Podobną decyzję podjęły jej koleżanki, a wkrótce również – nieco okrężną drogą przez Gorzów – wieść dotarła do Barbary Olszewskiej z Bydgoszczy.
- Bardzo mnie zainteresowała ta idea i natychmiast skontaktowałam się z pracownicą pałacu. Ustaliłyśmy, że zakupię dwa drzewa: jedno pamięci męża, drugie – ojca – wylicza.
Wybrała dwa dęby, które posadziła obok siebie w jednej alei. Nieco dalej wkopano dąb Jolanty, a nad stawem dwa derenie: Elżbiety i drugiej Jolanty. Sadzenie odbyło się 12 listopada przed południem.Dzień wcześniej, w świąteczny wieczór, panie uczestniczyły w zorganizowanym w pałacu Koncercie Nadzwyczajnym z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Zorganizowano go w ramach 40. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. W Sali Rotundowej odbył się najpierw recital fortepianowy. Jacek Szczepański wykonał utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. W drugiej części prof. Małgorzata Grela zaśpiewała Pieśni Ignacego Jana Paderewskiego, a muzyczne interpretacje tekstów Adama Mickiewicza i Adama Asnyka wykonały studentki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: Roksana Korban i Edyta Adamek. Akompaniował im Michał Kuzimski. Nie zabrakło również śpiewania z publicznością znanej piosenki „O mój rozmarynie”.
- Na szybko zdecydowaliśmy, że za rok zorganizujemy taki właśnie koncert, w którym zaprosimy państwa do wspólnego śpiewania wszystkich utworów – powiedziała prowadząca wieczór Urszula Guźlecka.Finałem uroczystego spotkania była wspólna kolacja, na którą dyrektor zaprosił artystów i fundatorki nowych nasadzeń. Następnego dnia oprowadził panie po parku i opowiedział, jak od z górą 20 lat radzi sobie z przywracaniem świetności Lubostronia, wybudowanego przez Polaka i zawsze pozostającego polskim. Dziś w komnatach pałacu można znaleźć nocleg, a w Sali Rotundowej słuchać koncertów, których ideą jest podtrzymywanie patriotyzmu. Można też urządzić tam sesje zdjęciowe albo uczestniczyć w wydarzeniach artystycznych. Obecnie na zewnątrz budynku znajduje się wymowna w swej symbolice wystawa prac Czesława Podleśnego „Homo Gedanensis”. Jest też w pałacu miejsce, w którym warto oddać się refleksji czy modlitwie. To pięknie zachowana i odrestaurowana kaplica. Znajduje się w piwnicy i ma swój niepowtarzalny klimat. Wynajmuje się ją również na prywatne uroczystości.

I choć pandemia nieco wyhamowała wszelkie działania, to pałac w Lubostroniu jest otwarty na ludzi, którzy zatrzymują się tam nie tylko z powodu świąt czy tradycyjnej kuchni serwującej m.in. gęsinę, ale też trafiają przypadkiem, a spacerując alejami utworzonego przed wiekami parku, wyobrażają sobie, jak tu się wówczas żyło. Skłaniają się też do pomocy temu miejscu, fundując kolejne drzewa jako dowody pamięci o swoich bliskich. Mam nadzieję, że będzie to początek pięknej idei i wkrótce przejdziemy się w pełni odtworzonymi alejami parkowymi, wspominając nie tylko tragiczne wydarzenia z sierpnia 2017 r., ale przede wszystkim tych, o których pamięć zostanie utrwalona w posadzonych drzewach i dedykowanych pamiątkowych tabliczkach.

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/33

, zdjęcie 2/33

, zdjęcie 4/33

, zdjęcie 5/33

, zdjęcie 6/33

, zdjęcie 8/33

, zdjęcie 9/33

, zdjęcie 11/33

, zdjęcie 12/33

, zdjęcie 13/33

, zdjęcie 14/33

, zdjęcie 15/33

, zdjęcie 16/33

, zdjęcie 17/33

, zdjęcie 18/33

, zdjęcie 19/33

, zdjęcie 20/33

, zdjęcie 21/33

, zdjęcie 22/33

, zdjęcie 23/33

, zdjęcie 24/33

, zdjęcie 25/33

, zdjęcie 27/33

, zdjęcie 28/33

, zdjęcie 29/33

, zdjęcie 30/33

, zdjęcie 31/33

, zdjęcie 32/33

, zdjęcie 33/33
 


13 listopada 2021 16:43, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Pomysł na sadzenie drzew nie nowy ale jakże ciągle aktualny.Tylko przyklasnąć organizatorom i fundatorom.A otoczenie śliczne. Zdjęcia rewelacyjne.
Maria , 14.11.2021, 08:15, 5.174.214.4 ##

Piękne zdjęcia, magiczne miejsce. Polacy na Lubostroń!
Anonim_1484, 14.11.2021, 08:19, 37.47.167.80 ##

Pomysł nie nowy, ale mieć swój udział w odtworzeniu wiekowego parku, to jest coś.
Anonim_5677, 14.11.2021, 14:30, 188.146.162.230 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Gorzów blisko świąt
Inni mają bożonarodzeniowe targi, jarmarki i Betlejem, a my od lat mamy „Gorzów blisko świąt”. To kampania, dzięki której grudzień ... <czytaj dalej>
Tamtędy nie przejdziesz
Wykonawca przebudowy stadionu lekkoatletycznego w Gorzowie, ze względów bezpieczeństwa, zamknął ścieżkę dla pieszych, biegnącą między stadionami. Obecnie na tym terenie są ... <czytaj dalej>
Kolejna wycinka. To oburzające
Publikujemy interpelację radnej klubu Kocham Gorzów Marty Bejnar-Bejnarowicz skierowaną do Prezydenta Gorzowa. Panie Prezydencie, piszę w związku z planem wycinki naturalnego parku ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Salon Meblowy "Styl" Arkadiusz Basiński, Renata Gawroniak Sp.j.

ul. Kosynierów Gdyńskich 51, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 45 85
branża: Meble <czytaj dalej>
"Poznachowski" Sp. z o.o.

ul. Kostrzyńska 89 E, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 26 68
branża: Samochody - części, akcesoria - detal <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« grudzień 2021 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kogo obchodzi gorzowska kultura?
Kogo obchodzi gorzowska kultura? Takie pytanie zadałam sobie w miniony piątek, gdy przyszłam na warsztaty związane z nową Strategią Kultury dla Gorzowa Wielkopolskiego. Najpierw dowiedziałam się, że w lipcu zespół badaczy ... <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - wood.jpg
Hanna Kaup:
Podróże w czasach pandemii (6)
Nie wszystko, co piękne, jest bezpieczne. Wciąż przypomina o tym ... <czytaj dalej>
admin ego:
Zaćma
Niedytyramb rozważający, relacyjny, paralelny. „Potem przyszli do Betsaidy. Tam przyprowadzili Mu ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowco, nie niszcz auta
Na stan samochodu wpływa sposób, w jaki nim jeździmy. Nie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ważne zmiany dla kierowców
Od 1 grudnia autostrady bez szlabanów. Niestety, e-Toll zamiast ułatwiać, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9781:
Brawo. Wygląda, że Pan Z.M.P. pozbył się nie tylko zaćmy ale i depresji manifestującej się „nicniechceniem”, o której wspomina w tekście <czytaj dalej>
Anonim_9864:
***** *** <czytaj dalej>
Anonim_9864:
Żałujecie cyganowi. Jacek jak zwykle spier.. przekazanie. Wszystko czego sie tknie partoli wystarczy na niefo popatrzec na jego zachowanie gesty mim <czytaj dalej>
Anonim_9864:
Nono jakie wycieczki. Tylko omikrona mi stamtad nie prsywieźć <czytaj dalej>
Anonim_3595:
Pan Debicki u schylku zycia zapomnial sie wstydzic wnoszac takie podanie do Prezydenta. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej