niedziela 19 września 2021     Konstancja, January
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Osiem lat gorzowskiej spółki szpitalnej
eGorzowska - 11070_xAgAolzgZyiKYBi3aMNx.jpgTo już osiem lat od przekształcenia Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie w spółkę prawa handlowego. Przez ten czas z najbardziej zadłużonej lecznicy w kraju stał się prężnie rozwijającą się placówką z rekordowymi inwestycjami i ambitnymi planami na przyszłość.

6 września 2013 r. Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie przestał istnieć. Miał ponad 270 mln zł długu. Na ich poczet komornicy miesięcznie zabierali z konta 4 mln zł. Coraz głośniej mówiło się o widmie likwidacji lecznicy. Ratunkiem stało się przekształcenie jej w spółkę prawa handlowego.

- Dziś, dzięki podjętej wówczas trudnej decyzji i właściwemu zarządzaniu jesteśmy jednym z najprężniej rozwijających się szpitali w Polsce – mówi prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Jerzy Ostrouch. - Ostatnie lata to czas rozbudowy lecznicy, wymiany sprzętu i wprowadzenia niedostępnych do tej pory dla Lubuszan procedur medycznych. Naszych planów i działań nie spowolniła pandemia. W ciągu kolejnych 5 lat planujemy zainwestować w szpital blisko pół miliarda złotych.

Zmiany

Gdy spółka zaczynała działalność, w szpitalu pracowało 270 lekarzy. Dziś jest ich 379, w tym wielu doskonałych i uznanych - nie tylko w Polsce, ale i na świecie - specjalistów. W niespełna rok po przekształceniu w spółkę lecznica uzyskała certyfikat jakości zgodny z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2008. A w kolejnym roku – Akredytację Ministerstwa Zdrowia.


Dziś dzięki większej liczbie kadry lekarskiej szpital może wykonywać kilka razy więcej zabiegów. Skróciło to również czas oczekiwania na przyjęcie i porady specjalistyczne. Wprowadzono nowe usługi medyczne, a lekarze mają dostęp do najnowocześniejszego sprzętu, jakim może się pochwalić niewiele lecznic w kraju.

- Naszą dumą jest robot chirurgiczny da Vinci, który umożliwia realizowanie wysokospecjalistycznych świadczeń w zakresie diagnozy, leczenia i opieki nad osobami dotkniętymi chorobami nowotworowymi, głównie w obszarze nowotworów prostaty, jelita grubego oraz onkologicznej chirurgii ginekologicznej – mówi wiceprezes Robert Surowiec. - Robot nie zastąpi człowieka, ale w szpitalu mamy już kilka zespołów medycznych, które z powodzeniem go wykorzystują, dając pacjentom szansę na całkowite wyleczenie i szybszy powrót do zdrowia.

W ciągu ostatnich 8 lat w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie przeprowadzono wiele remontów i inwestycji. Przebudowano Szpitalny Oddział Ratunkowy, wybudowano pawilon medyczny dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kliniki Hematologii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Banku Komórek Macierzystych. Powstały: nowy Pododdział Dziennej Chemioterapii, nowa poczekalnia Izby Przyjęć i osobne wejście do pediatrycznej części Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Na kolejne lata zarząd gorzowskiego szpitala ma nie mniej ambitne plany.

- W ciągu najbliższych 6 lat zamierzamy rozwinąć bazę wspomagającą leczenie chorób układu krążenia oraz opiekę geriatryczną i rehabilitację. Wszystkie inwestycje mają kosztować łącznie prawie pół miliarda złotych – mówi prezes Jerzy Ostrouch.

Najwięcej pieniędzy (210 mln zł) szpital planuje przeznaczyć na termomodernizację budynków przy ul. Dekerta. Zgodnie z projektem zmieni się układ głównego, ponad 30-letniego pawilonu. Remont umożliwi urządzenie centrum poradni ambulatoryjnych i nowoczesnego centrum diagnostyki. 80 mln zł lecznica zakłada wydać na wymianę zużytej i przestarzałej aparatury medycznej. 37 mln zł będzie kosztowało urządzenie Centrum Opieki nad Dzieckiem. Kolejne 30 mln zł zarząd szpitala zamierza przeznaczyć na unowocześnienie sześciu sal operacyjnych na bloku operacyjnym i utworzenie - z myślą o rozwoju chirurgii robotycznej - dwóch sal hybrydowych. Podobna kwota ma zostać przeznaczona na poprawę infrastruktury energetycznej, ciepłowniczej, przeciwpożarowej i gospodarkę odpadami. Dodatkowe 5 mln zł ma być zainwestowane w bezpieczeństwo przeciwpożarowe w Zakładzie Leczniczym przy ul. Walczaka.

Kolejnych 20 mln zł ma kosztować utworzenie nowoczesnego centrum diagnostyki molekularnej, patomorfologicznej i laboratoryjnej, zaś budowa nowej Stacji Dializ z 36 stanowiskami do dializoterapii ma pochłonąć 17 mln zł; utworzenie Centrum Opieki Okulistycznej, które zajmie się diagnozowaniem i leczeniem (także operacyjnym) ma kosztować 8 mln zł.

W kompleksie szpitalnym przy ul. Walczaka ma powstać Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, m.in. z oddziałem psychiatrycznym i dziennym. Koszt przygotowania jest szacowany na 12 mln zł.

Szpital stawia na rozwój telemedycyny. Przy ul. Walczaka ma powstać Centrum Telemedycyny zapewniające zdalną opiekę, pozwalającą na stałe monitorowanie stanu zdrowia i wykonywanie poza szpitalem badań kontrolnych i profilaktycznych.

Oprac. redakcja
Foto WSzW


8 września 2021 15:26, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Z NFZ do ministerstwa
Publikujemy komunikat LOW NFZ z 13 września 2021 r. Dotychczasowy dyrektor LOW NFZ Piotr Bromber z dniem 13 września br. otrzymał ... <czytaj dalej>
Nowa wiceprezydent
Zastępcą prezydenta Gorzowa została Iwona Olek. W środę odebrała aktu powołania z rąk prezydenta Jacka Wójcickiego. To doświadczona pracownica samorządu, ... <czytaj dalej>
Budżet Obywatelski 2022 – głosujemy!
Chcesz mieć wpływ na swoją najbliższą okolicę? Sprawdź, jakie pomysły zostały zgłoszone do budżetu obywatelskiego i wybierz te, które powinny ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Siuciak Dariusz Zakład Zegarmistrzowski

ul. Sikorskiego 16, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 10 28
branża: Zegary, zegarki - detal, naprawa <czytaj dalej>
"Mika" Zofia Sukiennicka

ul. 9 MajaGorzów Wlkp.,
tel.
branża: Owoce, warzywa - detal <czytaj dalej>

Książka za śmieci
Ogólnopolska akcja „Książka za worek śmieci” odbędzie się w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Szpitalna rejestracja w nowym miejscu
Rejestracja główna do poradni specjalistycznych Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Z NFZ do ministerstwa
Publikujemy komunikat LOW NFZ z 13 września 2021 r. Dotychczasowy dyrektor ... <czytaj dalej>
Bilety na nowy sezon
Filharmonia Gorzowska rozpoczyna sprzedaż biletów na pierwszą połowę nowego sezonu ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2021 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kogo obchodzi gorzowska kultura?
Kogo obchodzi gorzowska kultura? Takie pytanie zadałam sobie w miniony piątek, gdy przyszłam na warsztaty związane z nową Strategią Kultury dla Gorzowa Wielkopolskiego. Najpierw dowiedziałam się, że w lipcu zespół badaczy ... <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - csc_0306.jpg
Hanna Kaup:
Refleksje z podróży
Gorzów jest tak skomunikowany z resztą świata, że nawet gdyby ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Za szybko
Był rok 1969. Dwie dziewczynki z dwóch krańców Polski spotkały ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Rekrutacja i praca w pandemii
Przedsiębiorcy nie zwolnią i nie zawieszą niezaszczepionych? Eksperci: „Ten przepis ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czy cyberprzestępcy zakłócą rok szkolny?
Chociaż 1 września wracamy do nauczania stacjonarnego, to niewykluczona jest ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2499:
Tez chcialem jechac pociagiem w Polske bo samochodem tak daleko wyjezdzac to jest zmęczenie a pociag wiadomo wygodniej i mozna spac w podrozy.
<czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Ja rozumiem, że w gorących latach przeobrażeń ustrojowych można było popełnić kardynalne błędy. Także w reorganizacjach na kolei. Ale czy n <czytaj dalej>
Anonim_8593:
Będę tam i w tym roku za dwa tygodnie :) <czytaj dalej>
Anonim_7662:
Jak widać, nie ma normalnych warunków, bo to ogólnopolska akcja i nie ma się co czepiać, ze to "w tym mieście". <czytaj dalej>
Anonim_9235:
W normalnych warunkach zleca się jakieś firmie posprzątanie i gratyfikacja.
W tym mieście miasto przerzuca sprawę na Spółkę miejska, któ <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej