poniedziaÅ‚ek 13 maja 2024     Gloria, Robert, Serwacy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Krzysztof Penderecki
wystąpił w Filharmonii Gorzowskiej
eGorzowska - 3718_UEaDnEm3GhpecHB86WNf.jpgTo byÅ‚o prawdziwe muzyczne wydarzenie. Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutÄ… samego Krzysztofa Pendereckiego udowodniÅ‚a, że jest w niej mÅ‚odzieÅ„czy potencjaÅ‚ i Å›wieżość, które pozytywnie zaskoczyÅ‚y samego Maestro.
– To Å›wietna orkiestra. Nie spodziewaÅ‚em siÄ™, że taka jest w Gorzowie – powiedziaÅ‚ znany na caÅ‚ym Å›wiecie dyrygent i kompozytor zaraz po piÄ…tkowej próbie.

5 kwietnia bÄ™dzie datÄ…, która zapisze siÄ™ w historii muzycznego Gorzowa na zawsze. Ci, którzy byli na wieczornym koncercie symfonicznym, bÄ™dÄ… opowiadali, że widzieli Mistrza, który mimo wieku (23 listopada skoÅ„czy 80 lat), zachowaÅ‚ doskonaÅ‚Ä… formÄ™ i wydobyÅ‚ z mÅ‚odego zespoÅ‚u muzyków gorzowskich to, co w nich najlepsze.

SÅ‚owo o koncercie
Jednym bardziej podobaÅ‚o siÄ™ Polskie Requiem, czyli oÅ›miominutowe „Agnus Dei” na orkiestrÄ™ smyczkowÄ…, innym – 25-minutowy Koncert podwójny na skrzypce i altówkÄ™, którego solistami byli znakomici reprezentanci mÅ‚odego pokolenia: Agata Szymczewska i Ryszard Groblewski.

Koncert podwójny miaÅ‚ swojÄ… Å›wiatowÄ… prapremierÄ™ niedawno, bo w październiku 2012 r., tym bardziej cieszy fakt, że Maestro zdecydowaÅ‚ siÄ™ zaprezentować go w Gorzowie. I byÅ‚o to drugie w Polsce wykonanie. Odbiór dzieÅ‚a Krzysztofa Pendereckiego, którego twórczość nie należy do Å‚atwych, okazaÅ‚ siÄ™ pozytywnie zaskakujÄ…cy.
– GdybyÅ›cie posÅ‚uchali tego na You Tube, pewnie by siÄ™ wam nie podobaÅ‚o – powiedziaÅ‚ w przerwie koncertu gorzowski meloman Marek Piechocki. I miaÅ‚ racjÄ™. Kto byÅ‚, ten pamiÄ™ta i pewnie jeszcze czuje, jakie emocje wzbudza wÅ‚aÅ›ciwie wydobyty z instrumentu pojedynczy dźwiÄ™k, jego wspóÅ‚brzmienie z innym, ich nasilenie, emocjonalna gradacja czy wreszcie zatrzymanie. ZaskakujÄ…ce jest podążanie za myÅ›lÄ… kompozytora i próba zrozumienia jego muzycznego przekazu. To jÄ™zyk trudny i nie dziwi, że przez wielu rozumiany odmiennie.
OczywiÅ›cie, szczególne miejsce w Koncercie podwójnym majÄ… skrzypce i altówka, których muzyczny dialog zadowoliÅ‚ także samych wykonawców.

Po póÅ‚godzinnej przerwie usÅ‚yszeliÅ›my 38-minutowÄ… VIII SymfoniÄ™ G-dur op. 88 Antonina Dvoraka. Z ogromnym entuzjazmem do tego czteroczęściowego dzieÅ‚a czeskiego kompozytora podszedÅ‚ nie tylko dyrygent Krzysztof Penderecki, ale i caÅ‚a orkiestra. Sala Filharmonii Gorzowskiej zabrzmiaÅ‚a takÄ… siÅ‚Ä… dźwiÄ™ku, jakiej jeszcze tu nie sÅ‚yszeliÅ›my. StÄ…d zasÅ‚użone brawa i trzykrotne powroty Maestro na scenÄ™, by kÅ‚aniać siÄ™ publicznoÅ›ci, oklaskujÄ…cej go na stojÄ…co.

Z pewnoÅ›ciÄ…, co wrażliwsi miÅ‚oÅ›nicy muzyki sÅ‚yszeli pewne niedociÄ…gniÄ™cia, ale nie ma co o nich mówić. Każdy koncert jest dzieÅ‚em żywym, wykonywanym tu i teraz, wiÄ™c zdarzyć siÄ™ może i potkniÄ™cie. My, piÄ…tkowi sÅ‚uchacze nie powinniÅ›my mieć o nie pretensji, bo znów sami nie umieliÅ›my siÄ™ zachować. Najpierw – po Allegro con brio – emocje wzięły w kimÅ› górÄ™ do tego stopnia, że – mimo iż kolejny raz powtórzono proÅ›by o nienagradzanie oklaskami po poszczególnych częściach – nie tylko zaczęły siÄ™ brawa, ale i okrzyki zachwytu, które Mistrz „zamknÄ…Å‚” jednym gestem. W innej części odezwaÅ‚a siÄ™ komórka, która mogÅ‚aby wybić z rytmu każdego. Maestro, nie przerywajÄ…c dyrygowania, odwróciÅ‚ siÄ™, wskazaÅ‚ rÄ™kÄ… kierunek i rzuciÅ‚: „Tam dzwoni”.

Należy oczekiwać, że i gorzowska publiczność nauczy siÄ™ wreszcie, że filharmonia i komórka to dwa różne byty. Ostatecznie jednak wieczór trzeba zaliczyć do historycznych, wystÄ™p Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej do udanych (na pewno rozwiaÅ‚ malkontenckie przewidywania rychÅ‚ej piÄ™knej katastrofy), postawÄ™ Maestro Pendereckiego i jego kondycjÄ™ do godnych podziwu, a gest przekazania bukietu czerwonych róż wiolonczelistce Annie Åšwitalskiej i zejÅ›cie ze sceny z jednÄ… biaÅ‚Ä… różą, podarowanÄ… przez kilkuletniÄ… dziewczynkÄ™ – za dowód elegancji i kultury wyniesionej z dawnej szkoÅ‚y savoir vivre’u.

SÅ‚owo o Maestro

Krzysztof Penderecki mówi, że pochodzi z żydowskiej DÄ™bicy. UrodziÅ‚ siÄ™ tam 23 listopada 1933 r. WzrastaÅ‚ w rodzinie, w której dziadek byÅ‚ Niemcem.
– To wielki patriota polski, ale byÅ‚ Niemcem. WniósÅ‚ w moje życie porzÄ…dek. Raz w tygodniu wieszaÅ‚ nad moim Å‚óżeczkiem plan pracy. ZapisywaÅ‚, kiedy jest czas na naukÄ™, na ćwiczenia, kiedy wolno mi siÄ™ bawić z kolegami – i to nie z wszystkimi. MiaÅ‚em porzÄ…dek i trzymaÅ‚em siÄ™ tego. StÄ…d caÅ‚e życie robiÄ™ plany, notatki i jestem bardzo nieszczęśliwy, jak coÅ› mi w ich realizacji przeszkodzi – mówiÅ‚ do dziennikarzy, wyjaÅ›niajÄ…c swoje wielokulturowe korzenie.

– Ten dziadek byÅ‚ gorliwym katolikiem luteranem, ojciec grekokatolikiem (pochodziÅ‚ z maÅ‚ej miejscowoÅ›ci na WoÅ‚yniu) i on zaszczepiÅ‚ mi miÅ‚ość do muzyki ortodoksyjnej, cerkiewnej. Babcia z kolei byÅ‚a OrmiankÄ…. Wszystko to wpÅ‚ynęło na mojÄ… fantazjÄ™ i wyobraźniÄ™. W dodatku nasz ogród otoczony byÅ‚ dwoma domami żydowskich modlitw i bożnicÄ…. Od dziecka sÅ‚uchaÅ‚em modlitw chasydów. I nie przez przypadek zwrócono siÄ™ do mnie, bym skomponowaÅ‚ Siedem Bram Jerozolimy.

Krzysztof Penderecki tworzy muzykÄ™ sakralnÄ…, ale nie tylko katolickÄ….
– Jestem otwarty na inne religie – podkreÅ›la, choć jest ostrożny, jeÅ›li chodzi o interpretacjÄ™ tanecznÄ… swoich dzieÅ‚: – TaÅ„czenie utworów sakralnych jest nie na miejscu. Muzyka jest absolutna i nie potrzebuje obrazków i wizualizacji. Powinna wystarczać sama.

Już we wczesnych latach dziecięcych Krzysztof przejawiał zainteresowanie muzyką. Miał siedem lat, gdy zagrał jakąś etiudę i od razu wiedział, że chce być kompozytorem.
– Po wojnie biblioteka z nutami ojca spÅ‚onęła, wiÄ™c nauczyciel pisaÅ‚ mi rÄ™cznie etiudy do ćwiczeÅ„, sam też tego próbowaÅ‚em. Ale moje miasteczko szybko mi siÄ™ znudziÅ‚o, staÅ‚o siÄ™ za ciasne. ChciaÅ‚em do Krakowa. Potem i on staÅ‚ siÄ™ za ciasny. RuszyÅ‚em wiÄ™c w Å›wiat. Zawsze czuÅ‚em w sobie pasjÄ™ i chciaÅ‚em coÅ› zrobić – wspominaÅ‚ na konferencji. Ta pasja zaprowadziÅ‚a go na najwiÄ™ksze Å›wiatowe sceny i uczyniÅ‚a go najwybitniejszym wspóÅ‚czesnym kompozytorem pochodzÄ…cym z Polski.

23 listopada będzie obchodził 80. rocznicę urodzin.
– Tego dnia odbÄ™dzie siÄ™ apogeum jubileuszu. Festiwal przygotuje żona – powiedziaÅ‚ Maestro.
Elżbieta Penderecka zdradziÅ‚a, że 17 listopada festiwal otworzy niewielki koncert symfoniczny na Zamku Królewskim, z udziaÅ‚em najwiÄ™kszych przyjacióÅ‚ kompozytora:
– Oficjalne otwarcie odbÄ™dzie siÄ™ 18 listopada, na dużej sali w Teatrze Wielkim. BÄ™dzie zaprezentowany przekrój przez muzykÄ™ Krzysztofa Pendereckiego.

Z okazji urodzin Poczta Polska wyda specjalny znaczek, Mennica PaÅ„stwowa – nominaÅ‚ kolekcjonerski, znany artysta namaluje dwa portrety kompozytora – z mÅ‚odoÅ›ci i wspóÅ‚czesny – pojawiÄ… siÄ™ publikacje książkowe. Także w Å›wiecie odbÄ™dÄ… siÄ™ wydarzenia muzyczne, m.in. w: Bostonie, Nowym Jorku, Londynie, Seulu, Wenezueli czy Rosji.

Tekst i foto Hanna Kaup
Fotorelacja:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2013-04-07_krzysztof_penderecki_wystapil_w_filha,

krzysztof penderecki wystapil w filharmonii gorz, zdjęcie 1/4

krzysztof penderecki wystapil w filharmonii gorz, zdjęcie 2/4

krzysztof penderecki wystapil w filharmonii gorz, zdjęcie 3/4

krzysztof penderecki wystapil w filharmonii gorz, zdjęcie 4/4

Nota biograficzna

Po studiach kompozycji Krzysztofa Pendereckiego u F. SkoÅ‚yszewskiego, a nastÄ™pnie w PWSM w Krakowie u A. Malawskiego i S. Wiechowicza, zaczęły siÄ™ sypać liczne nagrody artystyczne zarówno w kraju, ale gÅ‚ównie za jego granicami. Krzysztof Penderecki jest laureatem m.in: I, II, i III nagrody na II Konkursie MÅ‚odych Kompozytorów ZKP (1959), Nagrody PaÅ„stwowej I st. (1968, 1983), Nagrody ZwiÄ…zku Kompozytorów Polskich (1970), Nagrody im. Herdera (1977), Nagrody im. Honeggera (1978), Nagrody im. Sibeliusa (1983), Premio Lorenzo Magnifico (1985), Nagrody Fundacji im. Karla Wolfa (1987), Grammy Award (1998, 1999, 2001), Grawemeyer Music Award (1992), Nagrody MiÄ™dzynarodowej Rady Muzycznej UNESCO (1993), nagrody Best Living World Composer (2000), Nagrody KsiÄ™cia Asturii (2001).

KilkadziesiÄ…t uniwersytetów przyznaÅ‚o mu tytuÅ‚ doktora honoris causa, m.in. w Rochester, Bordeaux, Leuven, Waszyngtonie, Belgradzie, Madrycie, Poznaniu, Warszawie, Buenos Aires, Glasgow, Münster, Seulu, Krakowie. Krzysztof Penderecki jest czÅ‚onkiem honorowym Royal Academy of Music w Londynie, Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie, Kungl. Musikaliska Akademien w Sztokholmie, Akademie der Künste w Berlinie, Academia National de Bellas Artes w Buenos Aires, Académie Internationale de Philosophie et de l’Art w Bernie, Académie Nationale des Sciences, Belles-lettres et Arts w Bordeaux, Royal Irish Academy of Music w Dublinie, American Academy of Arts and Letters.

W latach 1973-1978 wykÅ‚adaÅ‚ w Yale University w New Haven, w latach 1972-1987 byÅ‚ rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie, w latach 1987-1990 dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej. Jest pierwszym goÅ›cinnym dyrygentem Norddeutscher Rundfunk Orchester w Hamburgu i Mitteldeutscher Rundfunk Sinfonie Orchester w Lipsku. Od 1992 do 2000 roku peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ dyrektora artystycznego Festiwalu Casalsa w San Juan (Puerto Rico). W 1997 roku zostaÅ‚ dyrektorem artystycznym orkiestry Sinfonia Varsovia. Od 1998 roku jest doradcÄ… Beijing Music Festival w Pekinie, a od 2000 – goÅ›cinnym dyrygentem China Philharmonic Orchestra.
Prowadzi koncerty z czoÅ‚owymi orkiestrami symfonicznymi w Stanach Zjednoczonych i Europie. Obok wÅ‚asnych utworów dyryguje dzieÅ‚ami symfonicznymi twórców z różnych epok.

Maestro posiada wysokie odznaczenia paÅ„stwowe i zagraniczne. 14 grudnia 2005 roku profesor Krzysztof Penderecki zostaÅ‚ uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem OrÅ‚a BiaÅ‚ego. We wrzeÅ›niu 2007 roku otrzymaÅ‚ tytuÅ‚ Honorowego Profesora Petersburskiego Konserwatorium im. N. Rimskiego-Korsakowa. Jego imiÄ™ znalazÅ‚o siÄ™ wÅ›ród tak wybitnych osobistoÅ›ci Å›wiata muzycznego jak Juri Temirkanov, Rodion Szczedrin, Galina Wiszniewskaja. W kwietniu 2008 r. zostaÅ‚ uhonorowany ZÅ‚otym Medalem Ministra Kultury Armenii, otrzymaÅ‚ Dyplom Honorowego Profesora PaÅ„stwowego Konserwatorium w Erewaniu i odebraÅ‚ nagrodÄ™ OrÅ‚y 2008 za najlepszÄ… muzykÄ™ do filmu „KatyÅ„” Andrzeja Wajdy. 5 maja 2008 roku w Bremie pod batutÄ… kompozytora i z Radovanem Vlatkovićem jako solistÄ… odbyÅ‚a siÄ™ Å›wiatowa premiera „Koncertu na róg i orkiestrÄ™”, a 22 listopada podczas jubileuszowego Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie zostaÅ‚ po raz pierwszy wykonany „III Kwartet smyczkowy” kompozytora.

Twórczość kompozytora obejmuje ponad 100 utworów, w tym 16 utworów kameralnych i na instrumenty solowe, 27 utworów orkiestrowych, 7 symfonii, 17 koncertów na różne instrumenty, 19 pieÅ›ni i utworów chóralnych, 4 opery, oraz 18 kantat i oratoriów. Krzysztof Penderecki jest autorem muzyki do ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych, spektakli dla dzieci i dorosÅ‚ych.
W 2009 roku Krzysztof Penderecki otrzymaÅ‚ Ordre de Mérite du Grand-Duché de Luxemburg oraz Order Honorowy od Prezydenta Republiki Armenii. W 2009 roku kompozytor skomponowaÅ‚ „Kadisz” z okazji 65. rocznicy likwidacji Å‚ódzkiego getta.

Krzysztof Penderecki zostaÅ‚ zaproszony do Komitetu Honorowego Komisji Obchodów Roku Chopinowskiego 2010 przy Ambasadzie RP w Lizbonie, Tokio i Rzymie. 14 stycznia 2011 roku w Warszawie odbyÅ‚a siÄ™ premiera utworu „PowiaÅ‚o na mnie morze snów- PieÅ›ni Zadumy i Nostalgii” na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrÄ™ , napisanego na zamówienie NIFCu z okazji zakoÅ„czenia roku Chopinowskiego.

Premiera nowej wersji opery „DiabÅ‚y z Loudun” miaÅ‚a miejsce w Kopenhadze 12 lutego 2013. Najnowszy utwór kompozytora, Koncert podwójny na skrzypce i altówkÄ™ w wykonaniu Janine Jansen i Juliana Rachlina miaÅ‚ swojÄ… premierÄ™ w Musikverein w Wiedniu 22 października 2012 roku, w Gorzowie – z solistami AgatÄ… SzymczewskÄ… i Ryszardem Groblewskim – 5 kwietnia 2013 r.

wg materiały organizatora

7 kwietnia 2013 22:43, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imiÄ™:
 
Komentarze:


Mówiąc o You Tube miałem na myśli wykonania chóralne tego dzieła - cudne, zwłaszcza chóru z Litwy. A o instrumentalnym sądzę tak:
"Jak Pani wie, rozpoczęto wieczór utworem Agnus Dei, jego instrumentalną wersją. Wcześniej napisana była do wykonania przez chór. I ta bardziej mi odpowiada swoim przekazem. Jest bliższa temu, co czuje człowiek w kościele katolickim podczas Podniesienia. Gdybym to ja instrumentował (co jest przecież niemożliwe, bo nie znam nut), dałbym więcej prawej strony orkiestry dla pogłębienia – tak mi się wydaje – wyrazu jakiegoś oddania się misterium w tych niskich tonach wiolonczel i kontrabasów. Ale to jest, proszę Pani, tylko moje odczucie. Inni mogą zupełnie inaczej. W każdym razie zagrano Agnus Dei z wyczuciem formy, spokojnie i na tyle maestoso mesto, że rzeczywiście mogłem się przenieść w myślach do jakiejś świątyni i klęknąć przed Majestatem".

To fragment mojego listu do Pani K.
Wszystkich fanów mojego pisania przepraszam, ale nie mogę publikować swoich tekstów około muzycznych na forum, gdzie każdy może wylać ANONIMOWO swoje pomyje.Ja zawsze podpisuję się pod swoimi postami, co najmniej inicjałami. I zawsze chętnie podejmuję rzeczową, konstruktywną dyskusję. Ba, lubię rozmawiać o muzyce, poezji, kulturze. I nigdy nie podaję nic do wierzenia, wyrażam swoje zdanie które co oczywiste może, przeważnie jest subiektywne. Zawsze można dojść do konsensusu albo znaleźć mądrzejszych, którzy naprawdę wiedzą więcej, lepiej.
I może jeszcze jedno zdanie na temat ostatniego koncertu. Jeden z moich znajomych, świetny znawca muzyki tzw. poważnej, ociągał się z wstaniem podczas końcowego aplauzu po wykonani "Ósmej" Dworzaka. Pytałem dlaczego - wiesz, powiedział wstałem ale za całokształt dla Pana Krzysztofa Pendereckiego. Za samą "ósmą" bym nie wstał!Ja też.Owszem - subiektywnie!
Z. Marek Piechocki
Anonim_6243, 08.04.2013, 11:25, 81.190.172.158 ##

"... gdzie każdy może wylać ANONIMOWO swoje pomyje..." - rejterując - sprawiasz radochę fiutom piszącym, no i uwiarygodniasz ich pisanie!
Olej je!
Anonim_6157, 08.04.2013, 12:11, 78.8.29.44 ##

"Psy szczekają-karawana idzie dalej". Trzeba robić swoje i nie oglądać się na ludzi o przerośniętym ego i małym rozumie.
Pozdrawiam serdecznie,
Halina
Anonim_7529, 08.04.2013, 20:06, 89.228.155.129 ##

Maestro, słusznie zresztą, powiedział "chamstwo"...
Anonim_9598, 08.04.2013, 22:35, 31.175.49.130 ##

No właśnie, czy to właśnie słowo chamstwo padło z ust z Pana Pendereckiego, kiedy odwrócił się i żachnął się po którymś (!!) sygnale telefonu komórkowego (nomen oment z niższych czytaj: lepszych rzędów)? Wstyd, że na takim koncercie. ALE. Nazwisko przyciąga tłumy. Tłumy przyjeżdzają także zbiorowo. Czyli autokarem. I nie mam nic przeciwko. ALE. Prośba do Pań obłsługujących widza zbiorowego (które zapewne czytają egorzowska.pl), ABY: uprzedzać organizatorów ABY: 1. wyłączać komórki (wg mnie powinien być nakaz zostawiania ich w szatni w specjalnie przygotowanych komórkach - DLA WSZYSTKICH bez wyjątku)
2. uczulać by nie klaskać pomiędzy częściami większej całości (cenna podpowiedź - czekać aż dyrygent się odwróci, jeśli człowiek nie wie co z ilu części się składa, a programu nie zakupił, albo itp.)
IMPREZY AUTOKAROWE - POD SPECJALNYM NADZOREM.. PROSZĘ!
Co równie dobrze może znaczyć, że komórka zadzwoniła widzowi indywidualnemu, który takowoż był poklaskał w międzyczaasie. Nie wtedy gdy wszyscy...
Anonim_3933, 09.04.2013, 00:38, 31.175.222.9 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotÄ™ 11 maja br. w OÅ›nie Lubuskim odbÄ™dÄ… siÄ™ uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
PrzebudujÄ… Ikara
Przetarg na przebudowÄ™ ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygniÄ™ty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w peÅ‚ni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara uÅ‚atwi codzienne ... <czytaj dalej>
Oni tu zostajÄ…
„ZostajÄ™!” to hasÅ‚o nowej kampanii promujÄ…cej Gorzów, która ma zwrócić uwagÄ™ na zalety naszego miasta, dziÄ™ki którym jest ono doskonaÅ‚ym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powoÅ‚aniowa odbÄ™dzie siÄ™ w sobotÄ™ w sobotÄ™ 27 kwietnia. WyjÅ›cie pielgrzymki na trasÄ™ z Paradyża do Rokitna nastÄ…pi ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Energo-Mont" Jerzy Butkowski

ul. Czereśniowa 6 pok. 331, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 42 97
branża: Energetyczne instalacje, urzÄ…dzenia <czytaj dalej>
Prot-Dent Agnieszka Rywak

ul. Szczecińska 51, Gorzów Wlkp.
tel. 502 343 305
branża: Lekarze - stomatolodzy, protetycy <czytaj dalej>
Wiśniewska Alicja Sprzedaż Artykułów Przemysłowych

ul. Sikorskiego 6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 04 20
branża: Obuwie - detal <czytaj dalej>

Spichrzowa do przebudowy
W maju ruszy ostatni etap przebudowy ulicy Spichrzowej. PowstanÄ…: nowa nawierzchnia, ... <czytaj dalej>
Ponowna blokada i problemy rolników
Rolnicy nów zablokujÄ… S3 wÄ™zeÅ‚ Pyrzyce. W piÄ…tek 10 maja ... <czytaj dalej>
Nastolatki ukarane
Nietrzeźwe nastolatki jeździÅ‚y na elektrycznej hulajnodze. Operator miejskiego monitoringu zauważyÅ‚ dwie ... <czytaj dalej>
Międzynarodowa konferencja
MiÄ™dzynarodowa Konferencja naukowa pod Å‚aciÅ„skim tytuÅ‚em Poesis Philosophorum – Philosophia ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Åš C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosiÅ‚ w niedzielÄ™ kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkaÅ„ców na spacer ulicami Å›ródmieÅ›cia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa PaÅ„stwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszajÄ… uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale PamiÄ™ci „Dumni z PowstaÅ„ców” to ogólnopolski konkurs dla szkóÅ‚ <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - image074.jpg
admin ego:
Gdy zabraknie Å‚ez...
„Gdy już zabraknie Å‚ez, trzeba siÄ™ Å›miać!” Hanka Ordonówna. DziÅ› mija ... <czytaj dalej>
admin ego:
Kto ma Chroberz, Książ i Szaniec...
„Kto ma Chroberz, Książ i Szaniec, może iść z królowÄ… ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Åšwiatowy DzieÅ„ Bez Makijażu, poÅ›wiÄ™cony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymaÅ‚a policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5319:
niech dalej liczÄ…...... <czytaj dalej>
Anonim_9448:
dla 30 studentów cały kierunek prawo
dla 30 pielęgniarek cały wydział pielęgniarski

ja sie pytam jakie sÄ… koszta paÅ„stwowe ksz <czytaj dalej>
Anonim_9968:
Do Warszawy gumofilce. Tam jest mnóstwo wÄ™złów do blokowania. <czytaj dalej>
Anonim_1881:
W tel awiwie jest 10tys takich firm oszukańcze inwestycyjnych tam są wirtualne pieniądze i wirtualne zyski
Wielkie drapacze chmur które naleÅ <czytaj dalej>
Anonim_6589:
Zaczynamy od podwyżki swoich uposażeÅ„, potem "obwÄ…chamy siÄ™" poodwiedzamy i....a wy frajerzy, za kolejjne kilka lat bÄ™dziecie potrzebn <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej