środa 8 maja 2024     Stanisław, Eryk, Liza
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Przybywa alergii
eGorzowska - 7775_FcmkXK4LoQ3ju9z2RDgh.jpgRozmowa z prof. zw. dr. hab. Piotrem Kuną, alergologiem i pulmonologiem z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

To prawda, że wciąż przybywa alergii?

- Tak, nadal mamy do czynienia z szybkim przyrostem zachorowań na choroby alergiczne. Obecnie w Polsce cierpi na nie co trzecia osoba, a średnio co drugie dziecko w wieku szkolnym ma jakąś postać alergii.

Co jest tego powodem?
- Wpływ cywilizacji, higienizacja i urbanizacja środowiska. Mówiąc w skrócie: im więcej betonu i asfaltu, tym więcej alergii. Tak jest w Stanach Zjednoczonych i w krajach Europy Zachodniej, tak też zaczyna być w Chinach. W każdym kraju, który się rozwija, spada liczba zachorowań na takie choroby jak gruźlica czy choroby zakaźne, a pojawia się coraz więcej alergii. Jeśli ją dobrze rozpoznamy i leczymy, nie jest ona chorobą śmiertelną. Nie jest też chorobą zakaźną. Trzeba jednak pamiętać, że jest to choroba przewlekła. Dlatego nie wolno przerywać leczenia.

Na czym polega terapia?

- Najważniejsze jest zawsze prawidłowe rozpoznanie poparte rozumieniem patomechanizmu choroby. Najlepiej leczy się te choroby, których mechanizmy znamy i wiemy, jakie leki podać, by je odwrócić.
Jeśli chodzi o choroby alergiczne, oprócz wysoce skutecznych leków antyhistaminowych nowej generacji, nowością ostatnich lat są bardzo nowoczesne szczepionki antyalergiczne, podawane nie tylko w formie iniekcji podskórnej, ale podjęzykowo, w formie tabletek lub kropli. Po kilku miesiącach ich stosowania objawy alergii zaczynają słabnąć. Leczenie musi jednak potrwać kilka lat, by było skuteczne.
W szczepionkach antyalergicznych podajemy odpowiednio przygotowany antygen, który zmienia odpowiedź układu immunologicznego i wytwarza tolerancję na to, na co jesteśmy uczuleni, np. na pyłki drzew, pyłki traw, pleśnie czy roztocza kurzu domowego. Jest to jedyna uznawana na świecie terapia systemowa, która skutecznie leczy alergię wywołaną określonymi alergenami.

Co z innymi alergiami?

- Przez wiele lat borykaliśmy się przede wszystkim z alergiami wziewnymi, skórnymi, nieżytem nosa czy astmą. Teraz mamy niebywały rozwój alergii pokarmowych. Ich objawy pojawiają się często nie w przewodzie pokarmowym, ale np. na skórze (jako pokrzywka) albo jako katar czy astma.
Coraz lepiej poznajemy mechanizmy tej alergii. Wiemy, jak działa, czego unikać, ale mamy tu jeszcze bardzo dużo do zrobienia.
Jeśli chodzi o alergię na ukąszenia owadów, dysponujemy bardzo dobrymi lekami, które są w 100 proc. skuteczne. Jeśli ktoś jest uczulony na jad osy czy pszczoły, to jako alergolog mogę go zapewnić, że taką chorobę jesteśmy w stanie wyleczyć całkowicie. Nie można jej lekceważyć, bo ukąszenie może się zdarzyć wszędzie - na działce, w domu, w samochodzie. I trzeba być przygotowanym na samoleczenie za pomocą odpowiednich leków.

Jak leczy się dzisiaj astmę oskrzelową?
- Tu chciałbym przypomnieć, że ogólnie możemy podzielić ją na alergiczną, wywołaną alergenami, i niealergiczną, która jest często wywołana infekcjami, np. wirusowymi. Jeśli chodzi o astmę alergiczną, to okazuje się, że ci pacjenci, którzy mają alergię na alergeny całoroczne, takie jak roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni, grzyby, sierść zwierząt, chorują na zdecydowanie cięższą postać astmy niż inni pacjenci. Wymagają często stałej terapii steroidami systemowymi. Mają różne powikłania związane z tą chorobą i jej leczeniem, takie jak niewydolność oddechowa, nadciśnienie, zaćma czy jaskra. Leczenie tych powikłań jest dużo droższe niż samo leczenie astmy. Opracowano więc nowe metody terapii na alergeny całoroczne oraz ciężką postać astmy. Jest to tzw. terapia biologiczna.

Co to za leki?
- Nowym lekiem, wprowadzonym kilkanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych, jest omalizumab (anty-IgE) – przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko immunoglobulinie E. Neutralizując IgE, hamuje wczesną i późną reakcję alergiczną. Jest bardzo skutecznym i bezpiecznym lekiem w terapii astmy alergicznej, przewlekłych pokrzywek, alergicznego nieżytu nosa: 9 na 10 pacjentów, którym podajemy ten lek, może mieć normalne życie, wcześniej wielu z tych chorych było na rentach chorobowych i często nie mogło wyjść z domu ze względu na swoje dolegliwości.
Ten program leczenia astmy ciężkiej funkcjonuje w Polsce już cztery lata, jest bezpłatny dla chorych, a finansuje go NFZ, obejmuje obecnie zaledwie około 500 chorych. Kryteria włączenia do niego są bardzo ostre, znacznie ostrzejsze niż w innych krajach europejskich. W Europie terapia biologiczna w astmie stosowana jest najczęściej w takich krajach jak Słowacja, Czechy, Hiszpania i Francja.

Jakie to kryteria?
- Pacjent musi być uczulony na alergeny całoroczne, mieć ciężką astmę, która nie daje się kontrolować steroidami ani innymi lekami, wymaga albo hospitalizacji, albo systemowego domowego leczenia. Program leczenia ciężkiej astmy rozwija się, tyle że bardzo powoli. Problemem jest m.in. transport chorych do ośrodków prowadzących terapię. Uważam, że chorzy ci, którzy często są po prostu biedni, powinni być dowożeni na terapię tak, jak to się dzieje w przypadku pacjentów dializowanych.

Jakie jeszcze leki biologiczne są stosowane w leczeniu ciężkiej astmy?
- Zarejestrowane są jeszcze dwa inne nowe leki: mepolizumab i reslizumab. Mają nieco inne wskazania niż omalizumab. Stosowane są w leczeniu ciężkiej, opornej na leczenie astmy eozynofilowej, czyli takiej, która przebiega z eozynofilią we krwi obwodowej. Często jest ona również oporna na leczenie steroidami. Do tej pory nie ma programu lekowego mepolizumabem choć lek jest zarejestrowany w Polsce. Firma, która go produkuje, złożyła stosowny wniosek i czeka na decyzję Ministerstwa Zdrowia, razem z chorymi mamy nadzieję, że będzie ona pozytywna.

Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia”.
Warsztaty „Quo vadis medicina?” XII edycja, kwiecień 2017 r.

29 maja 2017 06:35, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Obchody 900-lecia jubileuszu
W sobotę 11 maja br. w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego. Przygotowania do tej ... <czytaj dalej>
Przebudują Ikara
Przetarg na przebudowę ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygnięty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w pełni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara ułatwi codzienne ... <czytaj dalej>
Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Drogeria "Natura"

Al. Konstytucji 3 Maja 102, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 26 32
branża: Kosmetyczne artykuły - detal <czytaj dalej>
"Dilara" Sp. z o.o.

ul. Szczecińska 40, Gorzów Wlkp.
tel. 95 731 40 21
branża: Spożywcze artykuły - hurt <czytaj dalej>
"Ogniwo" S.C. Zakład Elektromechaniczny

ul. Marcinkowskiego 14 B/7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 05 14
branża: Akumulatory, baterie <czytaj dalej>

Nie żyje Jacek Zieliński
Nie żyje Jacek Zieliński. "I ja żegnałem nieraz kogo i powracałem ... <czytaj dalej>
Absurd matury
Jakim absurdem stała się matura we współczesnym świecie pewnie najlepiej ... <czytaj dalej>
Tajemnice gorzowskiej filharmonii
Z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, będzie można zapraszamy zwiedzać ... <czytaj dalej>
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - s2ca.jpg
admin ego:
Należał do najważniejszych polskich muzyków jazzowych
W wieku 88 lat zmarł Jan „Ptaszyn” Wróblewski – saksofonista, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Jedną nogą w Busku
Wprawdzie pierwsza noc w domowych pieleszach już za nami, ale ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6589:
Zaczynamy od podwyżki swoich uposażeń, potem "obwąchamy się" poodwiedzamy i....a wy frajerzy, za kolejjne kilka lat będziecie potrzebn <czytaj dalej>
Anonim_2254:
nieroby smierdzące
tylko złożone rączki i kłanianie sie
udając ze są do czegos potrzebni

ani na niczym sie w tym miescie n <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Mieliśmy wspólny z Mieczysławem projekt- szkołę kształcącą w rzemiosłach artystycznych: metaloplastyka, konserwacja mebli, witraże itp.. Sz <czytaj dalej>
Anonim_2254:
jak to nowe cos mozna wogole nazywac maturą <czytaj dalej>
Anonim_2289:
A synowiec tam po co w radzie miasta skoro nie chodzi na sesje.
Paluch po tak durni mieszkańcy wybrali
Jeszcze wierchowicza brakuje tylko d <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej