poniedziałek 6 maja 2024     Judyta, Jan, Jurand
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Pobudzić rozwój gospodarczy
eGorzowska - 6922_PNmwXUDcneen3XbTmhiv.jpgRozmowa z prezesem Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Krzysztofem Kielcem.

Jakiś czas temu powiedział pan, że strefy ekonomiczne w Polsce działają wg nieco przestarzałych przepisów. Co to oznacza?

- Może nie według przestarzałych, ale te przepisy nie przystają do obecnych wymogów. Ostatnia koncepcja funkcjonowania spółek, które zarządzają obszarem specjalnych stref ekonomicznych jest z 2009 roku, więc teraz w 2016 sytuacja gospodarcza jest zupełnie inna. Od jakiegoś czasu mówi się o pułapce średniego rozwoju.

Na czym ona polega?

- Na stworzeniu w gospodarce takich uwarunkowań, że krzywa, która obrazuje rozwój, może przestać rosnąć lub przestać rosnąć tak dynamicznie. To oznacza, że pewne czynniki się wyczerpały i należy szukać nowych impulsów w szeroko pojętej gospodarce innowacyjnej, by zmienić system gospodarczy na bardziej wydajny, bardziej efektywny, bardziej konkurencyjny.

Wydaje sie niemożliwe, by nieustannie utrzymywać dynamiczny wzrost gospodarki.

- Ale my go nie utrzymujemy. Ostatnie dane wskazują wręcz, że bardzo poważnie odczuliśmy krach w roku 2008 i w latach następnych. I bardzo dużo jest do zrobienia. Ekonomista myśli kosztem alternatywnym, który czasami nazywa się kosztem utraconych możliwości.

Co to oznacza?

- Przyjmijmy, że jest potencjał, który daje możliwość w jakimś czasokresie zarobienia np. dziesięciu jednostek, a ktoś zarobił pięć, to nie powinien być zadowolony, że zarobił pięć, ale że tak naprawdę stracił pięć innych. Wedle ekonomistów mamy w Polce potencjał do tego, by postawić sobie trochę ambitniejsze cele niż tylko redukcja bezrobocia w możliwie najprostszy sposób poprzez przyciąganie inwestycji, które nie wymagają wykwalifikowanej pracy, nie stawiają wyzwań, które nie będą skutkować większą wartością dodaną. Inne kraje pokazują, że przy tym poziomie PKD i stawkach podatkowych nasz budżet powinien wyglądać zupełnie inaczej, więc tych wyzwań jest niemało.

Jakie czynniki mogłyby pobudzić rozwój gospodarczy?
- To wykorzystanie w bardzo szerokim zakresie myśli technicznej, naukowej, dzięki którym - proponując innowacje - stworzy się przewagę konkurencyjną. Natomiast firmy muszą zacząć wydawać więcej na rozwój, na badania, inaczej ciągle będą...

- Tracić te pięć jednostek?

- Może nie tracić, ale jedynie dostosowywać się i wtedy nie będą prekursorami na rynku. Oczywiście, można to zorganizować w formie parków technologicznych, miejsc aktywności gospodarczej, inkubatorów przedsiębiorczości. Tych nazw dzisiaj funkcjonuje bardzo dużo, natomiast z całą pewnością my potrzebujemy nowych pomysłów, jeśli chodzi o gospodarkę i wdrożeń tych pomysłów. Mamy dziś konkretne gałęzie gospodarki, które są konkurencyjne, które powstały wysiłkiem przedsiębiorców, natomiast nie widzimy polityki państwa, jak w krajach ościennych. W Europie i na świecie wydają naprawdę niemało, by stworzyć warunki do funkcjonowania biznesu z nauką, również stymulować ten sposób myślenia o gospodarce, bo to później daje przewagę konkurencyjną, nowe możliwości. I to są te impulsy rozwoju. Nie wystarczy tylko adaptować się do tych rozwiązań, które panują obecnie.

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna szuka tych pomysłów?
- Tak. Ostatnie spotkanie szefów stref ekonomicznych w Polsce odbyło się w Krakowie. Tamta strefa działa nieco odmiennie. Na naszym lokalnym rynku dominują zakłady przemysłowe. Pytanie tylko, czy ten rodzaj działalności, czyli przyciąganie inwestycji generujących miejsca pracy w przemyśle, powinien być jedyny. W krakowskim parku technologicznym ulokowało się wiele biurowców, instytucji, które świadczą usługi na najwyższym poziomie. Te firmy poszukują kadr o innych kwalifikacjach. Impuls rozwojowy generowany z tamtych miejsc jest zupełnie inny i bardzo przydatny dla gospodarki, a możliwości rozwojowe dla pracowników przystępujących do pracy są na innym poziomie, więc to jest tak naprawdę nasze wyzwanie. Tamte miejsca powstały w oparciu o zaangażowanie wielu partnerów: samorząd gminny, miejski, wojewódzki, bardzo często instytucja centralna i strefa ekonomiczna. Ta synergia jest tam widoczna. U nas czegoś takiego nie ma. Bo z kim?

Ma pan pomysły na zmiany w KSSSE?

- Mamy koncepcję rozwoju naszych działań marketingowych. Czekamy na nową koncepcję dotyczącą funkcjonowania spółek w odniesieniu do planu premiera Morawieckiego. To jest tak naprawdę kierunek dla nas najważniejszy. Myślę, że po upływie kilku miesięcy będziemy zorientowani, jakie są przed nami stawiane wymagania. Nie będzie to z pewnością rewolucja, ale będziemy musieli się do tego zaadoptować.

Jest jakiś niewykorzystany potencjał w strefie?
- Tak. Mamy dzisiaj taką oto sytuację: 44 podstrefy większe lub mniejsze, a tak naprawdę nie mamy choćby jednej propozycji dla bardzo dużego inwestora, który byłby zainteresowany województwem lubuskim. Gdyby pojawił się dzisiaj oferent, który chciałby tu i teraz lokować swoją inwestycję na powiedzmy 200-300 ha, nie możemy mu tego dać. Ale zamierzamy to zrobić. Duże inwestycje mają to do siebie, że w mgnieniu oka powodują powstanie bardzo wielu inwestycji wokół, które z kolei bardzo dużo wnoszą do życia gospodarczego, szczególnie na poziomie lokalnym.

Co jest największym atutem KSSSE?
- Ludzie, kadra, ich doświadczenie. Położenie geograficzne podstref. Spółka pokazała, że mimo braku pomocy z zewnątrz - mam tu na myśli instytucje centralne - jest w stanie sie rozwijać. Wszystko jest robione własnym sumptem, własną inicjatywą. Strefa zdążyła sobie wyrobić markę wśród innych podobnych 14 spółek. KSSSE znana jest z rozwiązań, które wychodzą naprzeciw wielu oczekiwaniom i potrzebom. Nie mamy się czegoś wstydzić.

Dziękuję.

Rozmawiała Hanna Kaup
foto archiwum własne

10 czerwca 2016 09:29, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


bip.wrota.lubuskie.pl/umgorzow/system/obj/4264_Kielec_Krzysztof.pdf

no taki ekspert to za bardzo to nie jest
taki z nadania partyjnego - bo się należało stanowisko.

bardzo duże zakłady są niepotrzebne
wielkie generują mniejsze dochody pracujących w nich ludzi niż duże.

za mało jest dużych i średnich i konkurencji między nimi
za dużo mikrofirm jednoosobowych jako fikcyjna działalność gospodarcza.

liczba firm powinna być optimum co 5-te gosp. domowe firma. Ale nie mikro jednoosobowa.

faurecia i borndetze powiekszyły się 3-krotnie w ostatnich latach i to jest niedobre dla rynku pracy że mają monopol

i gnębią niemiłosiernie pracowników szczególnie Faurecia
przyjrzyjcie się łamaniu praw pracowniczych - zmuszanie do pracy w soboty i niewypłacanie za nie wynagrodzeń - przynoszą karteczkę do podpisu przymusowego zamiany na dni wolne w przestoju świątecznym.
albo przesuwanie urlopu w nieskończoność na następny rok. A jak tylko jest okazja to zabieranie nadgodzin. o pracy w święto pracy nie wspominając.
ktoś powinien ten zakład ukarać.

Mają różne narzędzia represji poprzez przyznawanie premii od 0 do 30% po zabranie jej na 3 miesiące za niewinność
nieustanne audyty i terror na liniach produkcyjnych, wszystko się zwala na pracowników
jak to zarządzający nic nie ogarniają bo są po turystykach. taka polityka kadrowa.
gościa po zarządzaniu wrzucili na linię a nad nim kierownika po licencjacie z turystyki.
a dyrektor dostał awans za dobre przyciskanie podwładnych butem - duża wydajność w mało osób bo niektórzy za 4-y osoby robią na 4-rech stanowiskach naraz. z naruszeniem bezpieczeństwa BHP jakość i zamiatania wszystkich problemów pod dywan bez pisania w dokumentacje bo wtedy dyrektor działu zarabiający 14 tys dostanie awans za super wyniki Francja pochwali.
a prezes polski się będzie później śmiał na spotkaniu wigilijnym że ludzie jeżdżą tym złomem sprowadzanym z zagranicy zamiast nowe kupować (do pracowników zarabiających 1600zł tekst).
I że będą nowe miejsca pracy i pieniążki dla was i waszych rodzin.
Chyba do dyrektorów to mówił.
Anonim_1957, 20.06.2016, 23:27, 37.248.156.69 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Przebudują Ikara
Przetarg na przebudowę ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygnięty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w pełni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara ułatwi codzienne ... <czytaj dalej>
Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Midbud Sp. z o.o.

ul. Długosza 46, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 89 65
branża: Budowlane usługi - wykonanie pod klucz <czytaj dalej>
"Suchocki" Zakład Usługowy Daniel Suchocki

ul. Drzymały 16, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 58 72
branża: Metale - obróbka <czytaj dalej>
Urząd Celny

ul. Podmiejska 17 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 75 01
branża: Urzędy Celne <czytaj dalej>

A gdybyśmy...
A gdybyśmy zamiast do Buska Zdroju dostali z NFZ skierowanie ... <czytaj dalej>
43-letni Miś
43 lata temu 4 maja miał premierę najgłośniejszy, po latach ... <czytaj dalej>
Nie bójcie się o angielszczyznę...
Prof. Jan Miodek o znajomości języków obcych. "Nie bójcie się państwo ... <czytaj dalej>
Bogdaniecki Bieg dla Biało-Czerwonej
Rankiem, 30 kwietnia, boisko Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - fama.jpg
admin ego:
Zapraszam do Zalipia
Nie będę oryginalna, nazywając Zalipie malowaną wsią, przecież kwiaty (malowane) ... <czytaj dalej>
admin ego:
Absurd matury
Jakim absurdem stała się matura we współczesnym świecie pewnie najlepiej ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2289:
A synowiec tam po co w radzie miasta skoro nie chodzi na sesje.
Paluch po tak durni mieszkańcy wybrali
Jeszcze wierchowicza brakuje tylko d <czytaj dalej>
Anonim_2289:
Grochówki żadnej tam nie widziałem tylko długa kolejkę po watę cukrową.
Nowy wojewoda nowe porządki.
<czytaj dalej>
Anonim_2289:
Nie ma w Polsce wojska. Piknik 3majowy tylko to dowiódł żadnego czołgu ja płaci grunwaldzkim, bo wszystkie oddaliśmy Ukrainie. 2 taki i 2 Pilice <czytaj dalej>
Anonim_4747:
a w gryfinie była super zabawa <czytaj dalej>
Anonim_6589:
Obchody na "bogato". Już nawet nielegalne, za "tamtej" Polski były z atrakcjami.
Jakieś orkiestry, występy, tance, a tu <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej