wtorek 7 maja 2024     Ludmiła, Gizela, Benedykt
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
Zanim do filharmonii (3) gorzowskiej
15 czerwca Filharmonia Gorzowska kończy sezon artystyczny. Z tej okazji w koncercie z Orkiestrą pod batutą Piotra Borkowskiego wystąpi jeden z najsłynniejszych współczesnych wiolonczelistów Ivan Monighetti.

Obydwaj o rok młodsi ode mnie. Wiolonczeliści – urodzeni w Rydze Ivan Monighetti i Mischa Maisky. Mamy, mimo że Oni wielcy muzycy tego świata, a ja taki sobie nikt, coś wspólnego. Dorastaliśmy i żyliśmy w czasach gorzkich, nieludzkich, gdzie godność człowieka poniżano na co dzień! Ivan przez wiele lat miał zakaz wyjazdu za granicę, Mischa spędził półtora roku w więzieniu i w szpitalu psychiatrycznym tylko dlatego, że jego siostra wyemigrowała ze Związku Radzieckiego do Izraela! Ja, przez wiele lat dostawałem odmowę przyznania paszportu…

I Monighetti i Maisky studiowali u Mścisława Rostropowicza. Monighetii był ostatnim, jakiego ze swojej klasy Rostropowicz „wypuścił”! W 1974 roku został laureatem głównej nagrody w Konkursie im. Piotra Czajkowskiego, Mischa w 1966 zajął w tymże szóstą lokatę.

Obydwaj panowie są określani jako najwybitniejsi współcześni wiolonczeliści. A my, gorzowianie będziemy mieli niezwykłą okazję jednego z nich w najbliższy piątek zobaczyć i posłuchać. Jestem ciekaw, czy niezwykła osobowość, wirtuozeria Ivana zauroczy mnie tak, jak kiedyś Mischa Maisky z estrady Filharmonii Narodowej.

W piątkowy wieczór trzy odsłony:
Johannes Brahms (1833 - 1897) – Wariacje B - dur na temat Haydna, op. 56a
Joseph Haydn (1732 - 1809) – Koncert wiolonczelowy C –dur
Joseph Haydn (1732 - 1809) – Symfonia Es-dur nr 103

Wariacje B – dur powstały w dwóch wersjach – na orkiestrę i na dwa fortepiany. Najpierw orkiestrowa, później transkrypcja na dwa fortepiany. Stąd opus 56a (wydane w roku 1874) i 56 b (wydane w 1873). Prawykonanie orkiestrowe pod dyrekcją Kompozytora odbyło się w listopadzie 1873 roku w Wiedniu.Partytura fortepianowa na swoją premierę czekała do marca 1882.

Chyba najbardziej wyczekiwanym przez gorzowskich melomanów jest (będzie) wykonanie Koncertu wiolonczelowego C-dur (Hob VIIb/1). Jego kreacja przez Ivana Monighettiego. Nie wiadomo dokładnie, kiedy Józef Haydn napisał ten Koncert. Przyjmuje się, że pomiędzy 1761 a 1765 rokiem i że na pewno dla wiolonczelisty orkiestry Esterhazych w Einsenstadt – Josepha Weigla. A partyturę tego utworu mamy dzięki zapobiegliwości i poszukiwaniom archiwistów Biblioteki Narodowej w Pradze, w której manuskrypt w 1961 roku odnaleziono. O jego istnieniu wiedziano jedynie z zapisków Józefa Haydna.
Koncert ten należy do najlepszych dzieł Józefa Haydna powstałych w latach 60.  XVII wieku – muzykolodzy piszą, że jest pełen świeżej żywiołowej inwencji, że jej twórca umiejętnie i zręcznie wplata w całość instrument solowy. Niektórzy uważają, że Kompozytor korzystał z pomocy wiolonczelisty – czerpał ze zdolności, mocy i śpiewności gry Józefa Weigla. A na pewno liczył się z jego możliwościami wykonawczymi, które - sądząc po budowie, ekspresji, wirtuozerii fragmentów - były znakomite. Chociażby w części pierwszej (Moderato) – niezwykle efektowne, zwinne pasaże; potrójne figuracje stopniowego wykonania akordów (arpeggia)…

Na zakończenie wieczoru Symfonia Es – dur nr 103 z roku 1794.. Pochodzi ze zbioru dwunastu symfonii, tzw. londyńskich lub jak chcą niektórzy – angielskich, napisanych w latach 1791 – 1795. Niektóre z nich mają - oprócz tonacji i kolejnego numeru - dodatkowe tytuły, np. „Symfonia zegarowa”, „Symfonia wojskowa” czy „Cud”. Es – dur nosi nazwę „Z werblem na kotłach”. I owszem, tremolo wykonywane na jednym z dwóch kotłów rozpoczyna wolny wstęp symfonii. Po raz pierwszy została wykonana wraz z dwiema innymi symfoniami londyńskimi w 1794 roku podczas tzw. koncertów operowych – dyrygował Kompozytor.

Takie zdanie w Jego notatniku można odnaleźć: „Salę wypełniła znakomita publiczność. Całe towarzystwo było nadzwyczaj zadowolone i ja także. Zarobiłem tego wieczoru na czysto cztery tysiące florenów – co zdarzyć się może tylko w Anglii”. Cóż, twórcy zawsze mieli kłopoty finansowe, więc taki zapis nie dziwi.

Miejmy nadzieję, że nasi współcześni (także gorzowscy) takich problemów nie mają, nie będą mieli i nie zechcą nas opuścić, emigrując. Zresztą, Józef Haydn w 1796 roku wrócił do Austrii i nim odszedł komponować Panu, jeszcze sześć mszy, oratoria „Stworzenie świata”, „Pory roku” napisał. A jak postąpiono z Jego ciałem można przeczytać tutaj:
http://www.pisarze.pl/component/search/?searchword=G%C5%82owa+J%C3%B3zefa+Haydna&ordering=&searchphrase=all

Z. Marek Piechocki

Zapraszamy również do galerii eGo FOTO na relację z koncertu oratoryjnyego Gabriela Faure: Requiem d-moll op. 48. Koncert odbył się 10 czerwca w gorzowskiej katedrze.
Foto Michał Kapuściński:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-06-13_Koncert_Katedra_10_czerwca_2012,


12 czerwca 2012 12:23, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Wiem, że nikogo to nie obchodzi - ani w tym poratlu ani w Filharmonii, ale:
ostatni Koncert tego sezonu uważam za udany - zwłaszcza że mogłem być świadkiem znakomitego występu wiolonczelisty Ivana Monighettiego!I żadne słowa nie są w stanie oddać tego co czułem podczas jego gry! Z Muzyką jest tak, że nie można jej zabrać ze sobą do domu, jak obrazu z wystawy który można kupić... Zabrałem wrażenia i płytę CD z dwoma koncertami Józefa Haydna i jednym (świetnym) Ignacego Playela granymi przez Ivana Monighettego! Więc te "cuda" ze mną teraz!
Nie podzielę się też swoimi wrażeniami muzycznymi z całego roku działalności "naszej" Filharmonii o co prosiła mnie Naczelna tego Forum! Nie ma dla kogo i po co! A sama Filharmonia (jej pracownicy) nie jest (są)w ogóle zainteresowana (i)żadnymi opiniami, podpowiedziami, sugestiami a te formularze do wypełnienia rozdawane w czasie przerwy to zwykła "ściema"! I tak będą "robić" to, co sami zakładają! A wszystkim i tak nie "dogodzą". Bo jak połączyć Laskowika z Sibeliusem - albo jeden "wyjdzie" śmiesznie albo drugi!
Jak mawiał pewien satyryk: "szkoda gadać"!
Owszem, wiele miłych moich chwil w F.G. -
chyba wieczór z Maximem Vengerowem najlepszym wspomnieniem minionego sezonu.
Na poczesnym miejscu oczywiście koncert kameralny z Kają Danczowską!!
I tyle!
Z.M.P.
Anonim_9944, 17.06.2012, 23:56, 81.190.184.164 ##

Panie Marku, z całym szacunkiem dla tego, co Pan pisze, dziecinne wydaje mi się stwierdzenie:"Wiem, że nikogo to nie obchodzi...". Dziecinne i właściwie raczej obraźliwe, kiedy wrzuca Pan do jednego wora wszystkich. Bo "nikt" to wszyscy"
Anonim_1513, 18.06.2012, 07:43, 83.21.254.174 ##

Drogi Marku, Twoje teksty edukujące i zachęcające do uczestniczenia w koncertach F.G. są doskonałe. Jednak brak większej grupy recenzentów w mieście z pewnością nie sprzyja polemice. Z kolei brak dyskusji o płaszczyźnie artystycznej nie zachęca dziennikarzy do nagłośniania recenzji. Tym samym nie dziwi brak szerszego zainteresowania Twoją pracą i wiedzą. Uważam, że to wymaga czasu. F.G. jest młoda i dla gorzowian niemal egzotyczna. Tu potrzebna jest praca u podstaw. Nie poddawaj się.
Rafał K., 18.06.2012, 12:28, 83.20.128.82 ##

Nie chcę nikogo obrażać więc zmieniam pierwsze zdanie na: "Wiem, że prawie nikogo to nie obchodzi..." Fakt, jest parenaście osób, które obchodzi co i jak jest grane w F.G.Więc przepraszam za "nikogo"!
Rafał, dzięki za wsparcie!

Anonim_9944, 18.06.2012, 13:52, 81.190.184.164 ##

Panie Marku, mnie bardzo obchodzi, to co Pan pisze, ale przyznam szczerze, że bardziej lubię, co Pan mówi zaraz po koncercie. Takie pierwsze emocje, to jak wisienka na torcie. Moje wrażenia po wysłuchaniu i "obejrzeniu" Ivana Monighettego zostaną na długo w mojej pamięci. Dla mnie to było bardzo ekscytująco zróżnicowane słuchowo i wrażeniowo. A już Bach na bis, uważam za mistrzostwo sztuki wiolonczelowej. Niezapomniane chwile spędziłam także na koncercie Maxima Vengerowa. Niestety nie było mnie na wielu innych koncertach, ale i tak jestem szczęśliwa z powodu doznań, które dostarczyła mi Filharmonia w tym roku. Z wielkim szacunkiem dla pomysłodawców, pracowników i z brawami dla muzycznych wykonawców.
W(S)P
Anonim_6868, 19.06.2012, 22:47, 79.184.6.147 ##

Sztuka nie jest dla mas. Dla nich jest Euro
Anonim_3327, 20.06.2012, 07:29, 89.228.157.4 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Przebudują Ikara
Przetarg na przebudowę ostatniego etapu ulicy Ikara rozstrzygnięty. Kolejna osiedlowa uliczka zostanie w pełni przebudowana. Nowa nawierzchnia ul. Ikara ułatwi codzienne ... <czytaj dalej>
Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Ornatowski Janusz Sklep Spożywczy

ul. Słoneczna 51, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 87 20
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
Ochotnicze Hufce Pracy Lubuska Komenda Wojewódzka

ul. Podmiejska 23, Gorzów Wlkp.
tel. 68 732 50 04
branża: Pośrednictwo pracy <czytaj dalej>
VB Leasing Polska SA

ul. Sikorskiego 111 /319, Gorzów Wlkp.
tel. 95 713 18 00
branża: Leasing <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0598a.jpg
admin ego:
Nie żyje Jacek Zieliński
Nie żyje Jacek Zieliński. "I ja żegnałem nieraz kogo i powracałem ... <czytaj dalej>
admin ego:
Zapraszam do Zalipia
Nie będę oryginalna, nazywając Zalipie malowaną wsią, przecież kwiaty (malowane) ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2289:
A synowiec tam po co w radzie miasta skoro nie chodzi na sesje.
Paluch po tak durni mieszkańcy wybrali
Jeszcze wierchowicza brakuje tylko d <czytaj dalej>
Anonim_2289:
Grochówki żadnej tam nie widziałem tylko długa kolejkę po watę cukrową.
Nowy wojewoda nowe porządki.
<czytaj dalej>
Anonim_2289:
Nie ma w Polsce wojska. Piknik 3majowy tylko to dowiódł żadnego czołgu ja płaci grunwaldzkim, bo wszystkie oddaliśmy Ukrainie. 2 taki i 2 Pilice <czytaj dalej>
Anonim_4747:
a w gryfinie była super zabawa <czytaj dalej>
Anonim_6589:
Obchody na "bogato". Już nawet nielegalne, za "tamtej" Polski były z atrakcjami.
Jakieś orkiestry, występy, tance, a tu <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej